یکی از مزایای cms ها، سادگی کار با آنها جهت مدیریت سایت است. یکی از سیستم های مدیریت محتوا که محبوبیت زیادی پیدا کرده است، وردپرس می‌باشد. در این مقاله شیوه مطلب گذاری در وردپرس به شکل کامل آموزش داده می‌شود. در وردپرس علاوه بر تایتل و متن، امکانات دیگری همچون انتخاب دسته بندی، تعیین برچسب ها و اضافه کردن تصاویر نیز به راحتی انجام می‌شود. لینک سازی داخلی نیز از دیگر ویژگی‌های ممتاز ورد پرس می باشد.

مراحل مطلب گذاری در وردپرس به صورت گام به گام

ابتدا از پنل مدیریت به مسیر نوشته ها: افزودن نوشته رفته تا وارد محیط اضافه کردن پست شوید.

آموزش کامل مطلب گذاری در وردپرس - آمازایران

نوشتن عنوان و محتوای پست

در قسمت‌های مشخص شده، عنوان و محتوای مورد نظر را وارد کنید. همان گونه که مشاهده می کنید در قسمت نوار ابزار، امکاناتی برای ویرایش متن در اختیار شما قرار دارد. البته شاید راحت تر باشید ابتدا محتوای متنی خود را با برنامه های ویرایشگر متن آماده کنید و سپس برای انتشار آن اقدام کنید. اگر نوار ابزار شما به شکل کامل دیده نمی شود بر گزینه تغییر نوار ابزار که در شکل مشخص شده است، کلیک کنید.

آموزش کامل مطلب گذاری در وردپرس - آمازایران

برای نوشتن عنوان، سعی کنید علاوه بر انتخاب عنوانی جذاب، اصول سئو را نیز برای این انتخاب در نظر بگیرید. چرا که با رعایت اصول سئوی محتوا، شانس بیشتری برای دیده شدن در صفحات اول گوگل دارید.

 

برای مطالعه بیشتر: سئوی محتوا- فاکتورهای سئوی درون صفحه

 

البته اگر از افزونه ی WordPress SEO by Yoast استفاده می کنید، پلاگین برای سئوی صفحات راهنمایی های لازم را به شما خواهد کرد.

برای خوانا شدن متن و همچنین سئوی محتوا، سعی کنید از زیرتیترها نیز استفاده کنید. برای اینکار از تگ های عنوان (heading tags) استفاده کنید. دقت داشته باشید که ارزش تگ ها از بالا به پایین کم می شود و تگ H1 برای عنوان استفاده می شود. چگونه از تگ های هدینگ در وردپرس استفاده کنیم؟

آموزش کامل مطلب گذاری در وردپرس - آمازایران

افزودن تصاویر به محتوا

برای اضافه کردن عکس ها، بر گزینه افزودن پرونده چند رسانه ای کلیک کنید. در قسمت گذاشتن رسانه، پس از انتخاب عکس و یا وارد کردن عکس می توانید نام عکس، توضیحات جایگزین و همچنین تنظیمات نمایش تصویر مانند چیدمان را تعیین کنید.

پس از قرار دادن تصویر در محتوا نیز اگر قصد ویرایش تصویر را داشته باشید می توانید با کلیک بر روی تصویر و کلیک بر گزینه ویرایش وارد پنجره جزئیات تصویر شوید.

آموزش کامل مطلب گذاری در وردپرس - آمازایران

آموزش کامل مطلب گذاری در وردپرس - آمازایران

گزینه اول نام عکس است، منظور از نام در اینجا، اسمی است که در زیر عکس نمایش داده می شود. انتخاب ALT (متن جایگزین) از موارد مهم برای سئو می باشد. ALT تصاویر، توضیحی است که در صورت باز نشدن تصاویر نمایش داده می شود. از آنجائیکه گوگل نیز برای تشخیص مفهموم عکس از همین توضیحات استفاده می کند توصیه می شود قسمت ALT  با توضیحاتی مرتبط با عکس و همچنین حاوی کلمه کلیدی پر شود.

ویژگی عنوان تصویر، توضیحی در رابطه با عکس است که اگر کاربر موس را روی تصویر نگه دارد، این توضیح را مشاهده خواهد کرد. بهتر است این قسمت نیز با توضیحی مناسب پر شود. آموزش بهینه سازی سئوی تصاویر در وردپرس

تعیین دسته بندی و برچسب ها

اگر محتوای شما در دسته بندی‌های مختلف قرار می گیرد، می توانید از قسمت دسته ها، دسته های موضوعات خود را تعیین کنید و هنگام اضافه کردن یک پست جدید، دسته بندی دلخواه را انتخاب کنید.

موضوع برچسب ها، از مواردی است که معمولا با کلمات کلیدی اشتباه می شود. برچسب ها هم به نوعی دسته بندی محسوب می شوند. اجازه دهید با مثالی ساده موضوع را توضیح دهیم: برای نمونه وبلاگ آماز ایران حاوی مطالب مختلفی در زمینه سلامت می باشد. پس ما در وبلاگ یک دسته بندی به نام سلامت ایجاد می کنیم. در موضوع سلامت هم زیرشاخه هایی همچون تغذیه ایجاد می کنیم. حال اگر مقاله ای با عنوان خواص کدو تولید شود، در این زیر شاخه قرار می گیرد. ممکن است بازهم مقالاتی در زمینه خواص خوراکی ها منتشر شود، اما تعداد مقالات در حدی نیست که بتوان برای آن یک دسته بندی مجزا ایجاد کرد، در اینجا می توانید از برچسب ها استفاده کنید. در اینجا می توان از برچسبی مانند کدو و خواص خوراکی ها استفاده کرد. در اینصورت کاربران با کلیک بر روی کلمه خواص خوراکی ها، به تمام مقالات با این برچسب دسترسی خواهند داشت.

مقایسه دسته بندی و برچسب در وردپرس

انتشار محتوا

آموزش کامل مطلب گذاری در وردپرس - آمازایران

با کلیک بر روی گزینه انتشار می توانید محتوای خود را منتشر کنید، اما اگر هنوز قصد انتشار محتوا را ندارید می توانید آن را به صورت پیش نویش ذخیره کنید. یکی از امکانات ممتاز وردپرس برای انتشار محتوا، تعیین کردن تاریخ انتشار است. با کلیک بر گزینه “ویرایش” در مقابل انتشار فوریف می توانید تاریخی برای انتشار محتوا تعیین کنید. در تاریخ تعیین شده محتوا به طور خودکار منتشر می شود.

آموزش کامل مطلب گذاری در وردپرس - آمازایران

همان گونه که در شکل مشاهده می کنید علامت سبز رنگی وضعیت سئوی محتوا را بیان می کند. این علامت مربوط به افزونه ای به نام wordpress seo by yoast می باشد. توصیه می شود برای بهبود سئوی سایت خود از افزونه های سئوی وردپرس از جمله یاست سئو استفاده کنید. برای آشنایی کامل با این افزونه می توانید به مقاله آموزش کامل سئو وردپرس با افزونه yoast seo مراجعه کنید.

 

بیشتر بخوانید: سئو در وردپرس – چگونه محتوای خود را برای سئو بهینه کنیم؟

 

تهیه:  پاساژ اینترنتی آمازایران

ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیک – طراحی سایتسئو – مشاوره اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ