با توجه به اهمیت انتخاب کلمات کلیدی از دیدگاه سئو، در این مقاله ابزار مفید گوگل کیورد پلنر برای پژوهش کلمات کلیدی معرفی می شود. همچنین نحوه استفاده از این ابزار مفید نیز بیان می شود.

گوگل شما را نمی شناسد و از شما نفرت ندارد! اگر در نتایج صفحات اول گوگل نمایش داده نمی شوید، به این معنی است که جایی از کار ایراد دارد و باید به فکر رفع اشکالات سئو باشید. موتورهای جستجو بر چه مبنایی یک وب پیج را رتبه بندی می کنند؟ موتورهای جستجو فاکتورهایی برای رتبه بندی دارند که ما می توانیم با رعایت آنها در صفحات اول نتایج دیده شویم. اما برای رسیدن به این نقطه ایده ال از کجا باید شروع کرد؟

بررسی و انتخاب کلمات کلیدی موضوع مهمی است که هر وبلاگ نویسی باید از ابتدا با آن آشنا باشد. وقتی حرف از انتخاب کلمات کلیدی می شود ابزار گوگل کی ورد پلنر نام آشنایی است که هر سئوکاری با آن آشناست. به ویژه برای سئوکاران فارسی که مجبورند قید خیلی از ابزارهای مفید دیگر را به علت عدم پشتیبانی زبان فارسی بزنند، کی ورد پلند ابزار مفیدی است.

هرچند نوشتن مقالات با محتوای عالی، اهمیت زیادی دارد، اما به همان اندازه بهینه سازی مقاله برای رنک بهتر نیز مهم است. این همان جاییست که پای on page SEO به میان می آید.

 

بیشتر بخوانید: چگونه یک محتوای عالی تولید کنیم؟

 

on page SEO با انتخاب صحیح کلمات کلیدی شروع می شود. و آن کلمات باید کلماتی با میزان سرچ بالا باشند. به این معنی که برای آن کلمات جستجوی زیادی هم وجود داشته باشد.

ممکن است این سوال برایتان مطرح شده باشد که با وجود اینکه من مقالات با کیفیت برای وبلاگ تولید می کنم، از ترفندهای کلاه سیاه هم استفاده نمی کنم پس چرا ترافیکی به سمت سایت من هدایت نمی شود؟

پاسخ ساده است! جستجویی برای آن مقاله وجود ندارد. یا شاید برای مقاله شما جستجو و گرایش وجود دارد اما شما درک مقاله را برای ربات های موتورهای جستجو سخت کرده اید.

در این مقاله یاد می گیریم چگونه از گوگل کیورد پلنر برای بررسی و انتخاب کلمات کلیدی استفاده کنیم.

پژوهش کلمات کلیدی چیست؟

در مباحث سئو، پژوهش کلمات کلیدی فرایند شناسایی بهترین کلمات کلیدی است که میزان جستجوی آنها در ماه بالا می باشد. به عنوان مثال همان گونه که در شکل می بینید دو کلمه ” WordPress SEO plugins” و ” Best WordPress Plugins for SEO” هر کدام میزان ترافیک متفاوتی دارند.

آموزش استفاده از گوگل کیورد پلنر - google keyword planner -آمازایران

از این طریق و بررسی صحیح کلمات شما می توانید کلماتی را که باعث جذب ترافیک برای سایت می شوند را شناسایی کنید. علاوه بر این زمانی که شما به عنوان مثال در مورد کلمه ” اسپری حشره” تحقیق می کنید، می توانید از این طریق کلمات جدید دیگری که فراموش کرده بودید را نیز پیدا کنید. شما همچنین می توانید سایت های رقبا را آنالیز کنید.

بنابراین با بررسی، تحلیل و انتخاب کلمات کلمات کلیدی می توانید ترافیک زیادی به سمت سایت خود جذب کنید. در پایان، فروش بر اساس ترافیک هدفمند سایت است. آیا غیر از این است؟

گوگل کیورد پلنر چیست؟

کی ورد پلنر یکی از محصولات رسمی گوگل است که برآوردی از ترافیک کلمات کلیدی هدف به ما ارائه می کند. همچنین کمک می کند تا کلمات کلیدی مرتبط و مناسب را نیز پیدا کنیم.

چند نکته که برای استفاده از کی ورد پلنر باید بدانید:

  • برای استفاده از گوگل کیورد پلنر شما نیاز به یک حساب گوگل ادواردز دارید. این ابزار رایگان است و نیازی نیست برای استفاده از آن هیچ هزینه ای پرداخت کنید. شما به راحتی می توانید وارد ابزار ادواردز شوید و از آن استفاده کنید.
  • این ابزار برای تبلیغات ایجاد شده اما با این وجود اطلاعات مفیدی برای انتخاب کلمات کلیدی در اختیار شما قرار می دهد.

این عکسی است که در صفحه اول گوگل کیورد پلنر مشاهده می کنید. تمام کاری که باید انجام دهید این است که کلید واژه مورد نظر خود را وارد کنید. می توانید فیلترهایی مانند کشور را نیز تعیین کنید.

آموزش استفاده از گوگل کیورد پلنر - google keyword planner -آمازایران

آموزش استفاده از گوگل کی ورد پلنر

البته در حال حاضر برای استفاده از این ابزار در ایران، نیاز به IP غیر ایرانی دارید.

برای استفاده از ابزار وارد لینک شوید و بر گزینه Sign in to AdWords کلیک کنید. وارد حساب جیمیل خود شوید. بر گزینه Skip the guided setup کلیک کنید. در صفحه ای که باز می شود ایمیل خود را وارد کرده و باقی اطلاعات را به صورت پیش فرض قرار دهید. حال از منوی Tool  گزینه Keyword Planner را انتخاب کنید.

آموزش استفاده از گوگل کیورد پلنر - google keyword planner -آمازایران

حال گزینه اول را انتخاب کنید.

آموزش استفاده از گوگل کیورد پلنر - google keyword planner -آمازایران

پنجره ای باز می شود که می توانید در آن کلمه مورد نظر را وارد کنید. با کلیک بر گزینه get idea پنجره زیر نمایش داده می شود. در تب Keywords idea می توانید اطلاعات لازم را مشاهده کنید.

آموزش استفاده از گوگل کیورد پلنر - google keyword planner -آمازایران

همان گونه که می بینید علاوه بر میزان جستجوی ماهیانه، لیست کلمات مرتبط پیشنهادی گوگل را نیز می توانید مشاهده کنید.

آموزش استفاده از گوگل کیورد پلنر - google keyword planner -آمازایران

اگر قصد مشاهده ومقایسه چند کلمه کلیدی را دارید، می توانید بر گزینه Modify search کلیک کنید، سپس در پنجره ای که باز می شود کلمات کلیدی را وارد کنید.

آموزش استفاده از گوگل کیورد پلنر - google keyword planner -آمازایران

***

دقت داشته باشید که بررسی و انتخاب کلمات کلیدی گام اول است، پس از آن جادوی واقعی با محتوای شما شروع می شود. سعی نکنید که با کلمات کلیدی غلط انداز، برای خود ترافیک جذب کنید چرا که اینکار بر “مدت زمان ماندگاری در سایت” و ” نرخ فرار” اثر می گذارد.

اگر برای مقالات قبلی خود بهینه سازی کلمات کلیدی را انجام نداده اید، می توانید با گوگل آنالیتیک آنها را بررسی کرده و برای بهینه سازی آنها اقدام کنید.

منابع:  shoutmeloud ، سئوروز

تهیه و ترجمه: پاساژ اینترنتی آمازایران

ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیک – طراحی سایتسئو – مشاوره اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ