شاید این سوال در ذهن شما هم کم و بیش مطرح شده است که چرا برخی از افراد در ازدواج سطح رضایت بیشتری از دیگران دارند. این سوالیست که دانشمندان سراسر دنیا نیز بیش از 80 سال است که در مورد آن در حال تحقیق و بررسی هستند. نتیجه این تحقیقات گویای اصلی ساده برای ازدواج موفق است.

شباهت های زوجین در زمینه های موقعیت اجتماعی، سطح تحصیلات، پیشینه ی خانوادگی، وضعیت سلامت، علایق و سرگرمی ها وسایر موارد مشابه، همان اصلی است که باعث می شود که زوجین روابط نسبتا پایدار و احساس خوشبختی داشته باشند.

در عین حال، که میزان شباهت ها، اهمیت زیادی در روابط زوجین  دارد، اصل : ” همزیستی به هر نوع که باشد به گذشت و سازگاری نیازمند است.”  نیز جایگاه ویژه ای دارد. موضوعی که اگر در زندگی نباشد، خوشبختی نیز نخواهد بود.

در هر حال این موضوع که تضادهای روحی زن و شوهرها، بتواند اثر مثبتی در یک رابطه داشته باشند به اثبات نرسیده است.

آنچه مسلم است، هرچه میزان اشتراک های زوجین بیشتر باشد، آسیب های ناشی از  از اصطکاک افکار، کمتر می شود. شباهت نگرش و دیدگاه و احساس، نوعی حس امنیت خاطر به دنبال خواهد داشت و در نتیجه همین موضوع عاملی برای ازدواج موفق و ماندگار خواهد بود. اگر زوجین اهداف مشترکی داشته باشند، بنابراین بر سر موضوعات مختلف، بحث و جدالی نخواهند داشت. علایق مشترک میان همسران، باعث ایجاد نوعی موازنه ی درونی می شود که در علم پژوهش به آن “تعادل شناختی” گفته می شود.

البته شاید فهمیدن این موضوع که چه کسی آبگوشت دوست دارد و چه کسی فست فود، کار سختی نباشد و نیاز به مشاور و کارشناس هم نباشد. اما مسلماً فهمیدن مواردی همچون عقاید در مورد چگونگی یک رابطه خوب، نیازمند تلاش بیشتر و مستمر است.

ازدواج موفق با کدام معیارها؟

کدام ویژگی در زندگی مشترک اهمیت بیشتری دارد؟ در پژوهش گسترده ای که در اکتبر 2008 انجام شد، افراد ویژگیهایی همچون دلسوزی، مهربانی، احساس مسئولیت، نظافت و آراستگی، مهرورزی، قابلیت اعتماد، وفاداری و صداقت… را به عنوان مهمترین ویژگی های شریک زندگی بیان کرده بودند.

اما افراد وقتی در فضای ازدواج قرار می گیرند به معیارهایی همچون مشخصات ظاهری و سطح مالی و سطح تحصیلات اهمیت بیشتری می دهند. در نتیجه از معیارهای واقعی خود فاصله گرفته و نمی توانند موازنه احساسی میان خواسته های درونی خویش با شخصیت طرف مقابل خود برقرار کنند. بنابراین بعد از مدتی، احساسات ناموزون میان طرفین بروز می کند.

بنابراین باید به خاطر داشت که در ازدواج ارزش های معنوی اهمیت ویژه ای داشته و برای ازدواج موفق و حفظ زندگی مشترک این معیارها را  دقیق تر مورد بررسی قرار داد.

منبع: تبیان

تهیه و فراوری: پاساژ اینترنتی آمازایران

ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیک – طراحی سایت – سئو – مشاوره اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ