برای بالا بردن اعتماد به نفس، قبل از هر چیز به فکر کسب توانایی باشید. در واقع فراگیری یک هنر یا مهارت، علاوه بر تخلیه هیجانات منفی، برای بالا بردن اعتماد به نفس نیز موثر است. برای افزایش اعتماد به نفس خود سعی کنید راهکارهای زیر را نیز دنبال کنید:

گام هایی محکم برای افزایش اعتماد به نفس

تمرین نه گفتن

نیازی نیست با تندی و بی احترامی با دیگران برخورد کنید. اما در برابر درخواست های دیگران قاطع باشید. در کمال احترام اما با قاطعیت، هرجایی که لازم است به دیگران نه بگویید.

مثبت بیندیشید

با خود اینگونه فکر کنید که اعتماد به نفس بالایی دارید. در ذهنتان به خود نگویید که من اعتماد به نفس ندارم، بلکه بر عکس سعی کنید افکار مثبتی داشته باشید.

سعی کنید در فعالیت هایی همچون کلاس‌های ورزشی، انجمن‌های دانشجویی، باشگاه و برنامه های تفریحی شرکت کنید. شرکت در این فعالیت ها به شما کمک خواهد کرد تا راحت تر با دیگران ارتباط برقرار کنید.

از شکست ناامید نشوید

از شکست ها، ناراحت نشوید. دیگران هم تجربه های ناموفقی داشته اند. فقط کافیست به مسیرهای متفاوت فکر کنید.

روابط اجتماعی خود را تقویت کنید

اگر به دنبال افزایش اعتماد به نفس خود هستید، بنابراین لازم است، اجتماعی باشید. سعی کنید در فعالیت هایی همچون کلاس‌های ورزشی، انجمن‌های دانشجویی، باشگاه و برنامه های تفریحی شرکت کنید. شرکت در این فعالیت ها به شما کمک خواهد کرد تا راحت تر با دیگران ارتباط برقرار کنید.

منتظر تأیید دیگران نباشید

نگران طرد شدن نباشید. گاهی ترس از طرد شدن و یا عدم پذیرش دیگران، عامل پایین بودن اعتماد به نفس است. نمی توان انتظار داشت همیشه مورد تأیید و پذیرش افراد باشیم.

به توانایی های خود تکیه کنید

موقع گفت و گو با دیگران، به جای فکر کدرن به عیوب خود، سعی کنید افکار خود را به گفتگو با شخص مقابل متمرکز کنید. با این روش دچار اضطراب نمی شوید و شخص مقابل نیز از توجه شما، راضی خواهد بود. برای رهایی از عدم اعتماد به نفس، به موفقیت ها و توانایی های خود فکر کنید.

مقاومت بر انجام کارها

باور  داشته باشید که می توانید با تکیه بر توانایی های خویش، با سعی و تلاش، به نتیجه مطلوب برسید. مسئولیت انجام کارها را به عقب نیندازید.

همچنین بخوانید:

افزایش عزت نفس کودکان با همین نکات ساده

منبع: تبیان

پاساژ اینترنتی آمازایران

ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیک – طراحی سایت – سئو – مشاوره اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ