عزت نفس به معنی حس ارزشمند بودن است به گونه ای که شخص خود را توانمند و موفق بداند و از طریق مجموعه افكار، عواطف، احساس ها و تجربه ها به دست می آید. بر اساس تحقیقات، برخی رفتارهای آسیب زای کودکان، از قبیل پرخاشگری، بزهکاری، اضطراب، افت تحصیلی، مصرف سیگار و… می تواند ریشه در کمبود عزت نفس کودکان داشته باشد.

والدین در شکل گیری عزت نفس کودکان نقش اصلی را ایفا می کنند. رفتارهایی همچون عدم احترام، تحقیر، تمسخر، مقایسه، عدم محبت و توجه کافی و سرزنش باعث ضعف عزت نفس کودک می شود. در مقابل رفتارهایی مثل محبت، تشویق و احترام این حس را در کودک تقویت می کند.

 برای افزایش عزت نفس کودکان این نکات مفید خواهد بود.

نکته اول: نامگذاری شایسته؛ نامی پسندیده برای کودک انتخاب کنید.

نکته دوم: در آغوش گرفتن کودک؛ این کار به کودک حس آرامش می دهد.

نکته سوم: اسباب بازی، دارایی کودک محسوب می شود و معمولا کودکان برای اسباب بازی های خود، ارزش قائل می‌شوند. شما هم به این حس کودک احترام بگذارید.

نکته چهارم: قرار نیست کودکان، آرزوها و علایق شما را برآورده کنند. بنابراین فرزندان را همان گونه که هستند بپذیرید.

نکته چهارم: مقایسه کردن ضربه مهلکی برای نابود کردن عزت نفس کودکان است. کودک خود را با سایر کودکان مقایسه نکنید، با این کار کودک دچار احساس کمبود می شود.

پاساژ اینترنتی آمازایران - تقویت عزت نفس کودکان و خودباوری فرزندان

نکته پنجم: به کارهای دستی کودک خود توجه ویژه ای کنید. برای نمونه نقاشی کودک را به یکی از دیوار های اتاق خود بیاویزید.

نکته ششم: موقع صحبت کردن کودکان، کاملا به حرف های او توجه کنید به گونه‌ای که متوجه باشد تمام حواس شما، پیش اوست. با این کار احساس می‌کند صحبت های او برای شما ارزشمند است.

به خاطر داشته باشید که هرچه فرد عزت نفس بالاتری داشته باشد، از آسیبهای روانی و اجتماعی در امان خواهد بود. بنابراین به فکر بالابردن حس عزت نفس کودک خود باشید.

 

منابع: فکر نو، phow

تهیه و فرآوری: پاساژ اینترنتی آمازایران

ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیک – طراحی سایت – سئو – مشاوره اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ