در نظر بگیرید که سندی برای شما ایمیل شده و شما باید آن را امضا کنید و دوباره ارسال کنید. شما می توانید سند را پرینت کنید، امضا کنید و دوباره آن را اسکن کنید. اما راه حل بهتر و ساده تری هم وجود دارد. در اینجا نشان داده می شود که چگونه می توانید خیلی سریع امضای الکترونیکی خود را به اسناد PDF اضافه کنید. قرار نیست همه جا از امضای دیجیتالی استفاده کنید که فقط تعداد کمی از مردم می توانند آن را بخوانند.

امضای الکترونیکی، نه امضای دیجیتالی

البته امضای دیجیتالی و امضای الکترونیکی تفاوت دارند. امضای دیجیتال، کاملاً چیز دیگری است. امضای دیجیتالی، رمزنگاری امنی است که در واقع تأیید میکند که کسی با کلید امضای خصوصی خود سند را دیده و تأیید کرده است.

امضای دیجیتال، راه امن تری نسبت به یک امضای مرسوم جوهری و یا تصویر یک امضا در بالای یک سند PDF است، اما در هر حال آنچه که ما می خواهیم در اینجا اموزش دهیم امضای دیجیتال نیست.

چرا؟ پاسخ ساده است. چون خیلی از مردم ترجیح می دهند که یک خط ناخوانا با جوهر را بالای سند به عنوان امضا مشاهده کنند تا اینکه برایشان فایل پی دی افی را با امضای دیجیتال بفرستید.

مطمئن باشید که  روش زیر کاملاً امن است، اما در این روش اصلاً نیازی نیست که سند را چاپ کنید، امضا کنید و دوباره آن را اسکن کنید. بلکه کار خیلی سریع و ساده انجام می شود. این امضا شبیه تصویر امضای سنتی با خودکار است. اما نیازی به پرینت و اسکن نیست.

برنامه ادوب ریدر به خوبی از امضای دیجیتالی پشتیبانی میکند. شاید بعضی از مردم ترجیح بدهند که از یک پی دی اف خوان کوچکتر بدون ویژگی های اضافی استفاده کنند. اما الان این ویژگی های ادوب ریدر مفید خواهد بود.

شاید برخی دیگر از برنامه های خواندن پی دی اف هم، این ویژگی را داشته باشند اما برای استفاده از این ویژگی امضا باید هزینه اش را پرداخت کنید.

اگر شما نگران امنیت هستید می توانید همچنان از برنامه های پی دف خوان شخص ثالث برای خواندن پی دی اف ها استفاده کنید و در مرورگرتان، پلاگین ادوب ریدر را غیر فعال کنید و فقط وقتی می خواهید امضای الکترونیکی کنید از آن استفاده کنید.

امضای الکترونیکی اسناد، بدون پرینت و اسکن

یک برنامه پی دی اف باز کنید و بر دکمه Sign در بالای گوشه راست کلیک کنید.

امضای الکترونیکی اسناد با Adobe Reader- آمازایران

ازگزینه Place Signature برای یک امضای حقیقی استفاده کنید.گزینه Place Signature را می توانید در  Tools بیابید.

دیالوگ Place Signature، به شما اجازه می دهد که به روشهای مختلفی امضا کنید.

  • Type my signature : نام خود را تایپ کنید. ادوب ریدر به طور خودکار، چیزی شبیه به فرم امضا تولید می کند. البته احتمالاً شما چیزی شبیه به امضای واقعی تان می خواهید. با جوهر سیاه روی کاغذ سفید امضا کنید. ادوب ریدر می تواند از تصویر دوربین تان استفاده کند.
  • Draw my signature : با استفاده از موس، امضایتان را رسم کنید. اگر از قلم استفاده کنید و یا با هماهنگی دست و چشم، قادر خواهید بود چیزی شبیه امضای حقیقی رسم کنید. اما احتمالاً این روش خیلی هم جالب و خوب نخواهد بود.
  • Use an image: می توانید روی یک کاغذ امضای خودتان را بکشید و از یک اسکنر برای اسکن آن امضا داخل کامپیوترتان استفاده کنید. اگر از این روش استفاده کنید می توانید از گزینه Use an image، برای استفاده از یک فایل تصویری برای امضا یتان استفاده کنید.

استفاده از یک وب کم، برای بیشتر مردم ایده خوبی خواهد بود. روی یک تکه کاغذ سفید با خودکار سیاه امضا کنید. سپس آن را جلوی وب کم گرفته و آن را اسکن کنید.

امضای الکترونیکی اسناد با Adobe Reader- آمازایران

هنگامی که امضایتان را اسکن کردید، می توانید از دکمه Place signature برای قرار دادن امضا در هر جای سند پی دی اف استفاده کنید. فقط یک بار نیاز دارید که امضا را اسکن کنید. می توانید در سند های دیگر در دفعه بعدی هم از آن امضا استفاده کنید.

امضای الکترونیکی اسناد با Adobe Reader- آمازایران

حال به راحتی می توانید فایل پی دی اف خود را با امضایی که در انتهایش دارید، ذخیره کنید. ادوب ریدر پیشنهاد می دهد که از Adobe EchoSign برای ارسال سند استفاده کنید. می توانید این پیشنهاد را رد کنید.

امضای الکترونیکی اسناد با Adobe Reader- آمازایران

HelloSign

شاید ترجیح دهید که به جای استفاده از ادوب ریدر از برنامه های تحت وب استفاده کنید. می توانید از برنامه HelloSign استفاده کنید. این برنامه علاوه بر جی میل با گوگل درایو، دراپ باکس، باکس،  SkyDrive و Evernote همخوانی دارد.

امضای الکترونیکی اسناد با Adobe Reader- آمازایران

منبع: howtogeek

تهیه و ترجمه: پاساژ اینترنتی آمازایران

ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیک – طراحی سایت – سئو – مشاوره اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ