کلمات کلیدی یکی از عناصر اصلی در مباحث پایه سئو می باشند. کلمات کلیدی مانند میانبرهایی برای خلاصه کل صفحه، عمل می کنند. با توجه به اهمیت کلمات کلیدی در سئو، انتخاب بهترین کلمات کلیدی و استفاده صحیح از آنها، امری بسیار مهم است.

کلمات کلیدی چیست؟

کلیدواژه در سئو، به معنی یک کلمه یا عبارت است که محتوای یک صفحه وب را توصیف می کند. کلمات کلیدی در سئو، به کلمات و عبارات مهم در محتوای سایت گفته می شود که به کاربران کمک می کند تا از طریق موتورهای جستجو سایت شما را پیدا کنند. از طرف دیگر شما باید بدانید که مردم چگونه و با چه کلمات و عباراتی در مورد محصولات، خدمات و اطلاعاتی که شما ارائه می کنید، جستجو می کنند. تا از این طریق رسیدن کاربران به سایت خود را آسان کنید. در غیر اینصورت سایت شما در میان انبوه نتایج موتورهای جستجو گم می شود و کاربران به سراغ سایر صفحات می روند. انجام سئوی کلمات کلیدی به شما کمک خواهد کرد تا نسبت به سایر رقبای خود رنک و رتبه بالاتری کسب کنید.

 • با کلمات کلیدی مناسب شما می توانید ترافیک بیشتری از موتورهای جستجو به دست آورید.
 • کلمات کلیدی کمک می کند تا سریعتر رنک بلاگ و سایت خود را بالا ببرید.

زمانی که شروع می کنید به بهینه سازی وبلاگ برای سئو، انتخاب بهترین کلمات کلیدی اولین موضوعی است که باید بدانید.

گاهی پیش می آید که 95 درصد بازدید های بلاگ از موتورهای جستجو فقط مربوط به 5 درصد از پست های شما است. چرا این پست ها ترافیک بیشتری جذب کرده اند؟ در واقع برخی از پست های شما برای برخی کلمات کلیدی که بالاترین میزان جستجو را میان کاربران دارند در اولین صفحه رتبه بندی شده اند.

می توانید به آدرس SEMRUSH site رفته و نام سایت یا وبلاگ خود را تایپ کنید تا ببینید کدام کلمه کلیدی از پست ها یا صفحات سایت شما رتبه بندی بهتری دارد.

انتخاب بهترین کلمات کلیدی - جستجوی کلمات کلیدی سایت - آمازایران

اهمیت کلمات کلیدی از دیدگاه سئو چیست؟

حال که مفهوم پایه کلمات کلیدی بیان شد، اجازه دهید تا کمی عمیق تر به مسئله نگاه کنیم. وقتی ما در حال بهینه سازی سئوی پست های یک بلاگ یا صفحات وب سایت هستیم، باید کلمات کلیدی هدف را تعیین کنیم. این کلمات معمولاً به عنوان متا کی وردها شناخته می شوند. تا قبل از سال 2012 تعیین Meta_keyword مهم بود اما در سال 2016 این کلمات هیچ استفاده ای نمی شود. موتورهای جستجو هوشمندتر شده اند و به طور اتوماتیک کلمات کلیدی را پیدا می کنند و رتبه صفحه را به طور اتوماتیک تعیین می کنند.

گوگل به طور واضح مشخص کرده است که برای تعیین کلمات کلیدی صفحه، meta keyword  ها را در نظر نمی گیرد.

نقش متا کی وردها

کلمات کلیدی بخشی از متا دیتای صفحات وب بوده و به موتورهای جستجو کمک می کنند تا یک صفحه را با جستجوها مطابقت دهند.نقش کلمات کلیدی سابقاً در عملکرد موتورهای جستجو بسیار مرکزی بود. موتورهای جستجو در سایت می خزیدند و اگر کلمات کلیدی را به درستی پیدا می کردند، آن سایت ها را برای نتایج جستجو استفاده می کردند.

با اینحال مردم شروع کردند تا از متا دیتای کی وردها سوء استفاده کنند تا به نتایج بالایی در موتورهای جستجو دست پیدا کنند که بعضاً این نتایج حتی نامرتبط بود.

به همین دلیل اهمیت کلمات کلیدی در موتورهای جستجو کاهش پیدا کرد. کلمات کلیدی هنوز هم به عنوان یک عامل بسیار مهم در سئو و موتورهای جستجو محسوب می شوند. اما دیگر تنها عامل در سئو نمی باشند.

ابزارهای انتخاب بهترین کلمات کلیدی

انتخاب بهترین کلمه کلیدی یکی از مهمترین گام هایی است که باعث می شود تا وبلاگ/سایت شما در کمترین زمان و هزینه رشد خوبی داشته باشد. راه های مختلفی برای بررسی بهترین کلمات کلیدی وجود  دارد که در اینجا برخی از انها بیان می شوند.

 • SEMRUSH ابزار آنلاینی است که می توانید کلمات کلیدی مهم را پیدا کنید یا اینکه می توانید آدرس وب سایت را تایپ کنید تا تمام کلمات کلیدی که وب سایت برای آنها رتبه بندی شده، نشان داده شود.
 • LongTailPro یکی دیگر از ابزارهای انتخاب و بررسی کلمات کلیدی است که می توانید آن را برای دسکتاپ دانلود کنید.
 • Ahrefs این ابزار می تواند جایگزینی برای SEMRUSH باشد.

چگونه از موتور جستجوی گوگل برای انتخاب کلمات کلیدی ایده بگیریم؟

زمانی که شما کلمه یا عبارتی را در موتورهای جستجو تایپ می کنید، گوگل پرس و جو های مرتبط در آن زمینه را نیز لیست می کند. برای تهیه لیست کلمات کلیدی می توانید با استفاده از این تکنیک و همچنین SEMRUSH و یا کی ورد پلنر میزان جستجوی ماهانه کلمات را پیدا کنید. وقتی که شما بهترین کلمات کلیدی  را پیدا کردید، وظیفه شما نوشتن مقالات بهینه سازی شده برای آن کلمات کلیدی است.

انتخاب بهترین کلمات کلیدی - جستجوی کلمات کلیدی سایت - آمازایران

کلمات کلیدی طولانی و دنباله دار چیست؟

کلمات کلیدی دنباله دار ، کلمات کلیدی خاص تری هستند که به احتمال زیاد کاربران برای یافتن موضوع مورد نظر خود از آن عبارات استفاده می کنند. در صورتی که این کلمات به درستی شناخته و استفاده شوند، برای سئوی سایت ارزشمند است. برای نمونه فرض کنید شما سایتی در زمینه مبلمان دارید. با کلمه کلیدی  “مبلمان” شما شانس کمی برای دیده شدن در صفحات اول گوگل دارید. اما اگر زمینه کاری شما برای نمونه مبلمان ال شکل و چرمی است، کلمه کلیدی دنباله دار “مبلمان ال شکل چرمی” کلمه مناسبی است. چرا که با این کلمه، مشتریان نیز دقیقاً محصول مورد نیاز خود را پیدا می کنند. شما نیز با این کلمات طولانی شانس بیشتری برای دیده شدن دارید. برای آشنایی بیشتر باکلمات کلیدی طولانی می توانید به مقاله کلمات کلیدی طولانی و دنباله دار؛ چرا و چگونه؟ مراجعه کنید.

چگالی کلمات کلیدی و محل قرار گرفتن کلمات کلیدی

چگالی کلمات کلیدی موضوع  پیچیده ای است. بسته به کلمات کلیدی هدف( کلمات کلیدی بلند یا کوتاه)، درصد مشخصی از کلمات کلیدی را باید رعایت کنید. وقتی که بات های خزنده صفحه شما را بررسی می کنند، آنها می توانند چگالی کلمات کلیدی را در صفحه شما برای رتبه بندی تعیین کنند.

هرچند استفاده از کلمات کلیدی مهم است، اما دقت کنید که گرفتار ” stuffing” نشوید. چرا که نهایتاً استفاده افراطی از کلمات کلیدی به ضرر رتبه بندی شما خواهد بود.ایده های مختلفی در مورد تراکم کلمات کلیدی بیان می شود، اما کلمه کلیدی اصلی نباید بیشتر از 2% از طول مقاله باشد. سعی کنید آن را بین 1 تا 1.5 درصد نگه دارید، می توانید از کلمات کلیدی مرتبط و مشابه  که به عنوان کلمات کلیدی LSI شناخته می شوند نیز استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که شما می توانید بیش از یک کلمه کلیدی را به عنوان کلمه هدف در پست وبلاگ یا صفحه وب سایت داشته باشید.

keyword stuffing چیست؟

کی ورد استافینگ(پرکردن افراطی مقاله با کلمه کلیدی) هرگز ایده خوبی برای سئو نیست. استفاده افراطی از کلمات کلیدی به بات های گوگل اعلام می کند که مقاله شما اسپم است، چرا که در آن کیورد استافینگ وجود دارد. یعنی شما با این ترفند قصد فریب سیستم را داشته اید و این بر رتبه شما تأثیر منفی خواهد گذاشت. به خصوص با وجود الگوریتم پاندای گوگل، توصیه می شود که استفاده از روش های غیر طبیعی برای سئو را متوقف کنید.

چگونه کلمات کلیدی مناسب را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب صحیح کلمات کلیدی، سه موضوع را باید مد نظر داشته باشید: میزان ارتباط کلمات با سایت و وبلاگ شما، میزان جستجوی کلمات، میزان رقابت کلمات کلیدی.

پس از انتخاب کلمات هدف لیستی از کلمات تهیه کنید و میزان جستجو و گرایش آن کلمات را با ابزار کیورد پلنر و گوگل ترندز بررسی کنید. برای انتخاب کلمات کلیدی می توانید به مقاله گام های انتخاب کلمات کلیدی مناسب مراجعه کنید.

بهترین مکان برای قرار دادن کلمات کلیدی

اینکه کلمات کلیدی را در کدام قسمت های یک صفحه استفاده کنیم، اهمیت زیادی دارد. برای نمونه در بسیاری از موتورهای جستجو استفاده از کلمه کلیدی در عنوان و یا تگ های هدینگ نشان دهنده ارتباط کلمات کلیدی با صفحه است.

پیشنهاد می شود در متا تایتل و متا دیسکریپشن و  تگ h1 از کلمه کلیدی استفاده کنید. سعی کنید با استفاده از تگ های هدینگ h1، h2 و h3 مقالات سئو پسند بنویسید. البته دقت داشته باشید که استفاده بیش از حد و نامناسب از تگ های هدینگ و استفاده زیاد از تگ h2 و h3 می تواند بر رتبه اثر منفی داشته باشد.

 لیستی از بهترین مکان هایی که باید از کلمه کلیدی اصلی استفاده کرد به شرح زیر است:

 • تگ تاتیتل : <title> tag(s)
 • تگ های لینک : <a href=”http://yourcompany.com”>keywords</a>
 • تگ h1  و دیگر هدینگ ها : <h1>
 • در بدنه محتوا
 • در alt تصاویر
 • تگ های توضیحات: <!– insert comments here>
 • در URL یا آدرس وب سایت

***

با توجه به اهمیت کلمات کلیدی برای سئو،5-6 کلمه کلیدی مناسب برای پست خود انتخاب کنید. برای انتخاب بهترین کلمات کلیدی می توانید از ابزارهای انتخاب کلمه کلیدی استفاده کنید. با توجه به کلمه کلیدی هدف، پست خود را آماده کنید و سپس جایگاه و رتبه کلمه کلیدی خود را با ابزارهای لازم بررسی کنید. بررسی رتبه بندی کلمات کلیدی در گوگل با 5 ابزار عالی

 

از سئو بیشتر بدانید

 

منبع:tutorialspoint ، shoutmeloud ، wordstream

تهیه و فراوری: پاساژ اینترنتی آمازایران

ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیکطراحی سایتسئو – مشاوره اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ