بازی پوکمون گو و تاثیرات اقتصادی آن

حرف های زیادی درباره بازی معروف و پرطرفدار Pokemon Go به گوش رسیده است. اما چیزی که جالب توجه است این می باشد که  این بازی با ارقام اعجاب آوری که پدید آورده اقتصاد جهان را تحت تاثیر قرار داده است.

در بازی پوکمون گو هدف پیدا کردن شخصیت‌های Pokemon و انجام مبارزه بین آنها است، اما اکنون این بازی با یک تحول جدید روبه رو شده است. بازی Pokemon Go در دو هفته اخیر حاشیه‌های بسیاری را به وجود آورده و به یکی از پرطرفدارترین بازی‌های جهان تبدیل شده است. همچنین این بازی مورد حمله هکرها نیز قرار گرفته است. این بازی توانسته است ارزش سهام شرکت بازی سازی نینتندو را بیش از 7 میلیارد دلار افزایش دهد. کاری که هیچ یک از کنسول‌های بازی این شرکت تا به حال نتوانسته‌اند انجام دهند.

از زمان انتشار این اپلیکیشن ارزش بازاری نینتندو دو برابر شده و در حال حاضر به 42 میلیارد دلار رسیده است. همچنین ارزش سهام نینتندو بیش از سی هزار ین شده است.

پوکمون گو تا چه حد گسترده است؟

طبق آمار AppInstitute ، در هر پانزده دقیقه، بازی پوکمون گو حدود 72 هزار و 998 بار دانلود می‌شود؛ بنابراین، شرکت‌های سازنده آن یعنی نینتندو و Niantic در همین مدت درآمدی بالغ بر 163 هزار دلار کسب می‌کنند.

با محاسبه این درآمد در طول یک روز، متوجه می‌شوید که پوکمون گو در هر روز 7 میلیون بار دانلود شده و روزانه 16.65 میلیارد دلار درآمدزایی دارد.

با اطلاعات به دست آمده از یک هفته قبل از روی سرویس Similarweb مشخص است که تا کنون این بازی تنها در کشور ایالات متحده بر روی 10.8 درصد از گوشی‌های هوشمند نصب شده است و فراموش نکنید که تنها دو هفته از زمان عرضه این بازی گذشته است.

اگر دانلود این بازی به همین منوال باشد، رکورد دانلود توییتر و Spotify  شکسته می‌شود. در عرصه رقابتی بازی پوکمون گو اکنون از شبکه‌های اجتماعی توییتر و Spotify و حتی نت فلیکس سبقت گرفته و همین روزها اسنپ چت را نیز پشت سر می‌گذارد.

کاربران پوکمون گو روزانه دو برابر زمانی که در فیسبوک می‌گذرانند را صرف بازی پوکمون گو می‌کنند و چهار برابر بیش از دومین بازی محبوب دنیا – به لحاظ صرف زمان روزانه – یعنی Slither از کاربران خود وقت می‌گیرد. پوکمون گو با گذر از رکورد بازی Candy Crush به عنوان بزرگترین و پر استفاده‌ترین بازی موبایل در تاریخ شگفتی همه را رقم زده است.

طبق گزارش خبرگزاری بی بی سی بازی پوکمون گو با 15.3 میلیون توییت در سطح جهانی تنها در هفته اول بر ترندهای جهانی شبکه‌های اجتماعی و موتورهای جستجو قرار گرفته، تا جایی که از رکورد 11.7 میلیون توییتی که از هفته پر سر و صدای رفراندوم خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نیز گذشته است. این میزان دو برابر میزان 7.5 میلیون توییت در مورد رقابت‌های یورو 2016 است.

اگر هیچ اطلاعی درباره این بازی ندارید، جای هیچ تردیدی نیست که آنچه در مورد پوکمون گو اکنون شاهد هستیم، ظهور یک پدید فرهنگی و اقتصادی است که نظیر آن را به اذعان بسیاری از کارشناسان تا به حال ندیده‌ایم. حتی قوی تر از پدیده‌ای مانند ویندوز 95 در 21 سال پیش.

درست است که پوکمون گو تنها در 26 کشور به شکل رسمی ارائه شده و تا زمانی که در سطح جهانی و به شکل کامل عرضه شود احتمالا شاهد یک انقلاب بزرگ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از قبل آن خواهیم بود.

تهیه و ترجمه: پاساژ اینترنتی آمازایران

ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیک – طراحی سایت – سئو – مشاوره اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ