آیا تاکنون به حافظۀ گوشی آیفون خود دقت کرده‌اید؟ اگر این کار را کرده باشید، متوجه شده‌اید که بر روی مخزن حافظۀ گوشی آیفون ، حجم قابل توجهی به یک پوشۀ ناشناس با عنوان «بقیه» (Other) اختصاص داده شده است و امکان دسترسی به آن نیز وجود ندارد. اما این پوشه دقیقا چیست و شامل چه چیزهایی می‌شود؟

 

بر مبنای راهنماهای شرکت اپل، پوشۀ «بقیه» بر روی مخزن دستگاه‌های iOS محتوی موارد زیر است:

تنظیمات دستگاه؛

صداهای منشی هوشمند Siri؛

صداهای با کیفیت بالای VoiceOver؛

داده‌های سیستم؛

و فایل های نهان ((Cached.

از میان این دسته‌بندی‌ها، فایل های Cached بیشترین حجم را به خود اختصاص داده‌اند. کاملاً واضح است که چرا این پوشه چنین حجم زیادی را به خود اختصاص داده است. چرا که همانگونه که اپل می‌گوید، وقتی که شما با استفاده از Streamها موسیقی یا ویدئویی را پخش می‌کنید، محتویات آن بر روی این پوشه ذخیره می‌شود. بنابراین، به ویژه اگر مقدار زیاد موسیقی و فایل تصویری را از استریم‌ها پخش می‌کنید، احتمالاً به صورت موقت حجم بالایی را از حافظۀ دستگاه تلفنتان به این امر اختصاص خواهید داد.

این مسئله ممکن است خدعه‌آمیز به نظر برسد؛ چرا که شما نمی‌توانید این فضا را مدیریت کرده و بدانید که بیشتر نرم‌افزارهای شما چقدر و چگونه اطلاعات پنهان (Caching) کرده اند تا در صورت لزوم، حافظۀ دستگاه خود را با رها شدن از شر نهان‌گاه‌های (Caches) ناخواسته، آزاد کنید.

در نتیجه، به دلیل اینکه بر روی دستگاه‌های iOS نمی‌توان میزان تلف شدن حافظه به دلیل اشغال شدن توسط نهان‌گاه‌ها را مستقیماً مشاهده کرد، برخی کاربرهای کم‌تجربه‌تر گیج شده و متوجه نمی‌شوند چرا با وجود اینکه حافظۀ گوشی‌شان را آزاد کرده‌اند، سرعت و فضای آن تغییر چندانی نکرده است. واضح است که دلیل اصلی، اطلاعات ذخیره شده در نهان‌گاه‌ها (Caches) است. بر مبنای آنچه اکنون میدانید، اگر این کاربرها از سرعت و میزان حافظۀ گوشی خود ناراضی هستند، یک راه مفید برای بهبود این وضعیت، کمتر استفاده کردن از استریم ها است.


منبع:آی تابناک