یکی از مباحثی که در سئو و کلمات کلیدی مطرح می شود ” چگالی کلمات کلیدی ”  است. چگالی کلمات کلیدی به معنی تعداد دفعاتی است که کلمه کلیدی در مقایسه با مجموع کلمات یک صفحه نمایان می شود.

زمانی تعداد کلمات کلیدی در پست، بر رتبه بندی موتورهای جستجو تأثیر زیادی داشت. اما در به روز رسانی موتورهای جستجو در سال های اخیر، تغییرات چشمگیری در سئو به وجود آمده. از جمله موضوع تراکم کلمات کلیدی نیز تغییراتی داشته است.

چگالی کلمات کلیدی چیست؟

چگالی کلمه کلیدی درصد دفعاتی است که کلمه کلیدی یا عبارات کلیدی در کل محتوا، وجود دارد.

برای نمونه شما یک پیج دارید که شامل 100 کلمه شامل: هدینگ ها، کپشن ها، Alt و تبلیغات است. حال اگر عبارت کلیدی شما مثلا کلمه “رژیم کاهش وزن” سه بار در آن تکرار شده باشد، چگالی کلمه کلیدی شما 3 درصد است. به همین سادگی!

بهترین چگالی کلمات کلیدی

موضوع چگالی کلمات کلیدی  از موضوعات قابل بحث است، اما آنچه به طور واضح می توان گفت این است که کیورد استافینگ ممنوع!

استفاده افراطی و بیش از حد از یک کلمه کلیدی مشخص در محتوا نه تنها جریمه موتورهای جستجو را در پی دارد، بلکه باعث نارضایتی کاربران سایت نیز می شود.

موقع نوشتن محتوا، به کلمات کلیدی مرتبط با موضوع دقت کنید اما در این کار افراط نکنید. بهترین کار، نوشتن محتوایی طبیعی و کاربر پسند است.

محتوای عالی، مرتبط و مفید از دیدگاه سئو ارزش زیادی دارد. پس به عنوان اولین قانون خوانایی متن و محتوا برای کاربر مهم است نه چگالی کلمات کلیدی.

وقتی در حال ارزیابی چگالی کلمات کلیدی هستید، ابتدا باید عبارت کلیدی خود را انتخاب کنید و سپس شروع به نوشتن کنید. وقتی که کلمه کلیدی مورد نظر را انتخاب کردید، نیاز دارید که از آن در محتوای خود استفاده کنید. همان گونه که می دانید شما باید از آن کلمه در قسمت های زیر استفاده کنید:

  • متا تایتل
  • متا دیسکریپشن ( الزامی نیست)
  • در تگ های هدینگ
  • در اولین پاراگراف متن
  • در متن لینک
  • در alt تصاویر
  • به طور پراکنده در سراسر محتوا

اما اگر متن زیادی در پست خود ندارید، تکرار کلمات کلیدی زیاد می شود و در نتیجه چگالی کلمات کلیدی از حد مجاز بیشتر می شود.

تراکم کلمات کلیدی نباید بیشتر از 5 درصد کل کلمات باشد. اما کارشناسان سئو معمولاً توصیه می کنند تا چگالی کلمات هدف را 3-4 درصد نگه دارید.برای محاسبه چگالی می توانید از ابزارهای رایگان محاسبه چگالی کلمات کلیدی استفاده کنید.

 

از سئو بیشتر بدانید

 

منبع: webdesign.about و webdesign.about

تهیه و ترجمه: پاساژ اینترنتی آمازایران

ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیک – طراحی سایتسئو – مشاوره اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ