شاید در ابتدا محتوا گذاری برای سایت آسان به نظر برسد، اما اینکه چگونه برای بلاگ پست هایی سئو پسند بنویسیم، موضوعی بسیار با اهمیت است. مطلب گذاری در وردپرس نیاز به هیچ کدنویسی ندارد و به راحتی انجام می شود اما آنچه بسیار مهم است بهینه سازی سئوی محتوا در وردپرس است. زمانی می توانید مطمئن باشید که ترافیک به سمت سایت شما هدایت می شود که محتوای حرفه ای تولید کرده باشید. در این قسمت از مجموعه آموزش های وردپرس، به سراغ نکات لازم برای سئوی محتوا در وردپرس می رویم. با ما همراه باشید.

برای نوشتن یک محتوای کامل و بهینه سازی محتوا برای سئو، لازم است چند نکته ر رعایت کنیم:

  • بررسی کلیدواژه
  • نوشتن عنوان پست
  • نوشتن متا دیکریپشن
  • پیوند یکتا
  • لینک های داخلی
  • نوشتن alt تصاویر
  • استفاده از تگ های هدینگ مثل: H1, H2, H3

برای انجام سئوی محتوا در وردپرس باید تمام قسمت های بالارا رعایت کنید. اجازه دهید به صورت جزئی تر هرکدام از این قسمت ها را بررسی کنیم.

گام های لازم برای بهینه سازی سئوی محتوا در وردپرس

کلیدواژه ( کلمات کلیدی)

 بهینه سازی سئوی محتوا در وردپرس - انتخاب کلمه کلیدی - آمازایران

بررسی کلمات کلیدی از مسائل مهم در بحث سئو می باشد. انتخاب کلمه کلیدی نقشی جادویی در بهینه سازی محتوا برای سئو دارد. به همین دلیل هم گفته می شود اولین و مهمترین گام در سئوی محتوا، بررسی  کلمات کلیدی می باشد. ابزارهایی مانند کی ورد پلنر در گوگل ادواردز برای بررسی میزان جستجوی ماهانه مفید است.

نوشتن تایتل

دو نوع تایتل وجود دارد که باید تفاوت آن ها را در نظر داشته باشید. Post Title و  Meta Title که دو عنوان متفاوت می باشند و اگر به درستی استفاده شوند ترافیک زیادی را به سمت شما جذب خواهند کرد. عنوان پست (Post Title) توسط شما دیده می شود و عنوان متا توسط موتورهای جستجو دیده می شود و ترافیک را بین کلمات کلیدی هدف پخش می کند.

نوشتن متای توضیحات

بهینه سازی سئوی محتوا در وردپرس - متای توضیحات - آمازایران

متا دیسکریپشن یا همان متای توضیحات، شرح مختصری است که در موتورهای جستجو دیده می شود. استفاده از این توضیحات باعث می شود کاربر قبل از کلیک کردن بر روی لینک سایت شما، بداند که در محتوای شما چه موضوعی قرار است بیان شود. با نوشتن توضیحات جذاب و استفاده از کلمات کلیدی مناسب کاربر را به سمت سایت خود جذب خواهید کرد. البته در گذشته استفاده از توضیحات متا برای موتورهای جستجو نیز مفید بود اما در حال حاضر این توضیحات برای سئو کاربرد سابق را ندارد.

پیوند یکتا

پیوندهای یکتا نیز فاکتور مهمی در رتبه و رنک پست سایت شما دارد. برای تعیین پیوند یکتا دقت کافی داشته باشید چرا که بعد از انتشار پست دیگر قادر به تغییر آن نیستید. هرگز از stop words در پیوند یکتا استفاده نکنید. اگر به هر دلیلی پس از انتشار پست، پیوند یکتا را تغییر دادید، ریدایرکت 301 از لینک قدیمی به لینک جدید فراموش نشود.

لینک های  داخلی

پس از تولید و انتشار محتوا، داشتن بک لینک برای آن پست اهمیت زیادی دارد. اما قبل از اینکه سایر سایت ها به محتوای شما لینک دهند لازم است لینک های داخلی هم داشته باشید. برای نمونه برخی محتواهای بلاگ ممکن است توضیحی اضافه تر راجع به موضوع محتوای شما بیان کنند. می توانید برخی کلمات را به سایر محتواهای بلاگ لینک کنید و برای متمایز کردن آن از سایر متن، آن را هایلایت کنید. لینک های داخلی نیز نقش مهمی در سئو دارند. برای لینک سازی داخلی کافیست کلمه مورد نظر را انتخاب کرده و بر علامت” گذاشتن/ویرایش پیوند” کلیک کنید. سپس url صفحه مورد نظر را پیدا کنید.

آموزش لینک ساختن در وردپرس

نوشتن alt تصاویر

گام های لازم برای بهینه سازی سئوی محتوا در وردپرس - alt تصاویر در وردپرس - آمازایران

استفاده از تصاویر و همچنین تگALT نیز در رنک صفحات سایت اثرگذارند. معمولا افراد عادت دارند که فقط عکس ها را آپلود کنند بدون اینکه به بهینه سازی تصاویر برای سئو دقت کنند. استفاده از نام مناسب برای تصاویر و تعیین alt تصاویر نیز باعث جذب ترافیک می شود. برای نام و alt تصاویر باید از کلمات کلیدی مرتبط با تصویر استفاده کنید و برای جدا کردن انها از خط تیره استفاده کنید.

برای مثال اگر قرار است تصویری در رابطه با داشبود وردپرس را نامگذاری کنید، نمی توانید فقط از کلمه وردپرس استفاده کنید. بلکه باید از کلمه وردپرس- داشبورد استفاده کنید. نامگذاری صحیح و تعیین alt باعث ایندکس شدن سریعتر آنها می شود.

آموزش بهینه سازی سئوی تصاویر در وردپرس

هدینگ ها

هدینگ ها نیز از ویژگی های مهمی هستند که باید به درستی به کار برده شوند. از آنجائیکه موتورهای جستجو به هدینگ ها اهمیت می دهند بنابراین با استفاده صحیح از آنها می توانید به بهبودی سئوی بلاگ کمک کنید. تگ h1 اولین و مهمترین تگ است. همچنین برای عناوین و زیر عناوین داخل متن می توانید از تگ های h2 و h3 استفاده کنید. چگونه از تگ های هدینگ در وردپرس استفاده کنیم؟

***

همان گونه که می‌بینید رعایت برخی نکات ساده باعث بهبودی سئوی محتوا می شود. فقط لازم است کمی دقت و حوصله به خرج دهید.

 

از سئو بیشتر بدانید

 

منبع: technozam

تهیه و ترجمه: پاساژ اینترنتی آمازایران

ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیکطراحی سایتسئو – مشاوره اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ