هر انسانی استعداد ها و توانایی های خاصی دارد. قطعاً شما هم این نکته را می دانید  که هرچه در سنین پایین تر استعدادها و توانایی های کودک کشف و تقویت شود، نتیجه بهتری به دنبال خواهد داشت. نتایج یک تحقیق نشان می دهد که تخیلات کودک برای غلبه بر دردها و مشکلات و رنج ها به او کمک می کند. علاوه بر این، خلاقیت باعث بهتر شدن یادگیری، تقویت اعتماد به نفس و مهارت های اجتماعی می شود.می توان گفت کودکان به طور طبیعی خلاقیت زیادی دارند و قدرت تخیل بالایی دارند. و این خلاقیت نیازمند پشتیبانی پدر و مادرهاست. برای تقویت خلاقیت کودک این راهکارها مفید خواهد بود:

راهکارهای تقویت خلاقیت کودک

تلویزیون کمتر، کارهای هنری بیشتر

کودکتان را تشویق کنید تا در کارهای هنری شرکت کند. زمینه را برای فعالیت هایی همچون یادگیری نقاشی، کتاب خواندن، تمرین و تکرار یک بازی مهیا کنید. در مقابل تلویزیون یا هر صفحه نمایش دیگری را محدودتر کنید.

فرصتی برای تفکر وسیع به کودک دهید

به این منظور به کودکان فرصت دهید تا برای مشکلات، راه حل ها و روش های مختلفی ارائه دهند. سپس از آنها بخواهید تا برای راه حل ارائه شده، مسیرهای مختلفی بیان کنند. در واقع باید از کودکان بخواهید تا با قدرت خلاقیت خود برای یک مشکل مشابه، راه حل های مختلفی ارائه کنند.

جایزه دادن برای خلاقیت ممنوع

نباید با جایزه دادن، کودک را تحریک کنید. بگذارید تا کودکان مهارت های خود را در فعالیت های خلاقانه گسترش دهند. اینگونه مشوق ها نه تنها مانع از پیشرفت خلاقیت کودک می شود بلکه انعطاف پذیری آنها را در تفکرات کاهش می دهد.

سادگی برای افزایش خلاقیت کودک

برای تقویت خلاقیت کودک نیازی نیست بهترین اسباب بازی ها را تهیه کنید. هیچ نیازی نیست فضای بازی آنها را پیچیده و ماهرانه طراحی کنید. بگذارید در محیطی ساده، کودکان خلاقیت خود را بروز دهند.

برای تقویت خلاقیت کودک چه کنیم؟ - آمازایران

کودکان هم نیاز دارند وقت آزاد داشته باشند

نیازی نیست تمام ساعت های کودک را با فعالیت های برنامه ریزی شده، پر کنید. بگذارید تا کودک زمان هایی را آزدانه بازی کند. کودکان را به کتابخانه، موزه و محیط های بیرون ببرید تا از تمام حس های خود استفاده کند.

بگذارید تا کودک مسیر خودش را پیدا کند

برای تقویت خلاقیت کودک لازم است تا به او حق انتخاب دهید. بگذارید تا تصمیم بگیرد و کاری را که علاقه دارد انجام دهد.

 

همچنین بخوانید:

چه کنیم تا کودک ما با ادب باشد؟

خانواده ای شاداب، کودکانی شاداب/ شیوه هایی برای پرورش حس شوخ طبعی کودکان

 

 منبع: تبیان

تهیه و فراوری: پاساژ اینترنتی آمازایران

ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیک – طراحی سایت – سئو – مشاوره اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ