با شروع فصل سرما و کاهش رطوبت هوا افراد زیادی از خشکی پوست خود رنج می برند و از انواع کرم ها و پمادها برای نرم کردن پوست خود استفاده می کنند. آب و هوای سرد و زمستانی تنها یکی از عوامل خشکی پوست است. در این مطلب علاوه بر بررسی عامل های مختلف خشکی پوست، برخی راهکارهای تغذیه ای نیز برای رفع این مشکل بیان می شوند.

عوامل خشکی پوست کدامند؟

  • همان گونه که گفته شد کاهش دما و کاهش رطوبت هوا، یکی از عوامل شایع خشکی پوست است. برای رفع این مشکل می توانید از دستگاه بخور در خانه استفاده کنید. همچنین موقع بیرون رفتن از خانه، استفاده از دستکش و شال گردن باعث می شود پوست دست و صورت کمتر آسیب ببیند.
  • صابون های نامناسب و سخت نیز ممکن است گاهی دشمن پوست شما شوند. می توانید برای حفظ رطوبت پوست، از صابون های مخصوص برای پوست های خشک استفاده کنید.
  • با بالا رفتن سن، پوست هم پیر می شود. تغییر سطح هورمونها نیز باعث خشکی پوست می شوند. استفاده مرتب از کرم های حاوی اسیدهای آلفا هیدروکسی و رتینول می تواند در این زمینه مفید باشد.
  • برخی عادت های غلط نیز باعث خشکی پوست می شوند. برای نمونه مالش زیاد و استفاده از لیف های زبر در حمام، استفاده از دوش بخار داغ، استفاده از آب داغ موقع شستشوی ظروف نیز از عاداتی است که باید ترک کنید.
  • مسائلی همچون درماتیت آتوپیک یا پسوریازیس و یا دیابت و تیروئید نیز می توانند باعث خشکی و قرمزی پوست شوند. گاهی لازم است برای رفع خشکی پوست از پزشک متخصص کمک بخواهید تا علت دقیق تر مسئله را بررسی کند.

راهکارهای تغذیه ای برای رفع خشکی پوست

برخی تغییرات در رژیم غذایی نیز می توانند برای رفع خشکی پوست مفید باشند. مصرف میوه ها و سبزیجات را در برنامه غذایی خود قرار دهید. تخم مرغ، سیر، پیاز، هویج و کدو حلوایی نیز از مواد مفید در این زمینه هستند.

خشکی پوست : علل و راهکارها - آمازایران

در طول روز به میزان کافی آب مصرف کنید و در مقابل مصرف قهوه را کم کنید.( قهوه مدر بوده و باعث دفع املاح و مایعات می شود)

سعی کنید مصرف غذاهای سرخ کردنی، تنقلاتی مانند پفک و چیپس را به حداقل برسانید و به جای آنها از میان وعده های سالم استفاده کنید.

 

همچنین بخوانید: از زیبایی پوست تا مشکلات پوستی؛ هر آنچه می خواهید بدانید

 

تهیه و فراوری: پاساژ اینترنتی آمازایران

ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیک – طراحی سایتسئو – مشاوره اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ