یکی از سوالاتی که معمولا برای طراحان سایت وردپرس مطرح می شود، استفاده از تگ ها و دسته بندی هاست. احتمالاً شما هم با این سوال مواجه شده اید که کدامیک برای سئو بهتر است؟ برچسب ها یا دسته بندی؟ تفاوت بین دسته بندی و برچسب در وردپرس چیست؟ در وردپرس از چه تعداد دسته می توان استفاده کرد؟ آیا این روش درست است که یک پست را در چندین دسته بندی قرار دهیم؟ آیا برای استفاده از برچسب ها در هر پست محدودیتی وجود دارد؟ تفاوت بین برچسب ها و کلمات کلیدی چیست؟ استفاده از دسته بندی ها برای سئو بهتر است یا استفاده از برچسب ها باعث بهبودی سئو می شود؟

واقعاً سوال های زیادی در مورد استفاده از tag ها و category ها وجود دارد. امیدواریم با خواندن این مقاله از مجموعه آموزش های وردپرس، پاسخ سوال های خود را بیابید.

قبل از اینکه به سراغ پاسخ سوال های بالا برویم، لازم است بدانیم مفهوم دسته بندی و برچسب در وردپرس چیست؟ در وردپرس هر دو اصطلاح برچسب و دسته بندی برای طبقه بندی به کار می روند. و تنها هدف آنها مرتب کردن محتوا برای دسترسی راحت تر محتوای سایت است.

تفاوت دسته بندی و برچسب در وردپرس چیست؟

دسته بندی ها برای گروه بندی وسیع پست ها به کار می روند. یعنی برای موضوعات عمومی و یا جدول محتوای وب سایت شما.

دسته بندی ها به کاربر کمک می کنند تا تشخیص دهند که سایت شما در مورد چه موضوعاتی است. با دسته بندی ها کاربران به راحتی می توانند محتوای دلخواه خود را در سایت شما پیدا کنند. دسته بندی ها به صورت سلسله مراتبی هستند و بنابراین می توانند زیر شاخه هم داشته باشند.

تگ ها برای توصیف جزئیات خاص پست ها به کار می روند. با برچسب ها کلمات سایت ایندکس می شوند. برچسب ها میکرو داده هایی هستند که برای میکرو دسته بندی ها به کار می روند. برچسب ها سلسله مراتبی نیستند.

برای مثال فرض کنید شما یک وبلاگ شخصی دارید که در آن در رابطه با مسائل زندگیتان پست می گذارید. دسته بندی سایت می تواند چیزی شبیه به این باشد: موزیک، غذا، سفر، تفریح، کتاب

حال شما مطلبی در مورد غذاهایی که می خورید در سایت قرار می دهید. این پست در دسته بندی غذا قرار می گیرد و برچسب هایی مانند پیتزا، ماکارونی، استیک و … می تواند برای انواع غذاها استفاده می شود.

یکی از اولین تفاوت های دسته بندی و برچسب این است که شما باید پست ها را دسته بندی کنید اما نیازی نیست که حتماً برچسب بزنید. اگر شما پست های خود را در دسته بندی مشخصی قرار ندهید، مطالب و پست های شما در دسته بندی ” uncategorized” یا ” دسته بندی نشده” قرار می گیرند. معمولاً افراد این دسته بندی را به نام هایی مانند” سایر” ، ” متفرقه” و یا نام هایی از این قبیل تغییر می دهند.

یکی دیگر از تفاوت دسته بندی ها و برچسب ها را در url ها می توان مشاهده کرد. به این دو آدرس دقت کنید:

http://yoursite.com/category/food/

http://yoursite.com/tag/food/

مقایسه دسته بندی و برچسب در وردپرس -آمازایران

بهترین تعداد برای دسته بندی در وردپرس چیست؟

تا وردپرس 2.5 از برچسب ها در وردپرس پشتیبانی نمی شد، بنابراین طراحان سایت مجبور بودند از دسته بندی های زیادی برای نشان دادن جزئیات محتواهای خود استفاده کنند. اما در حال حاضر با برچسب ها قابلیت دسترسی به سایت بهتر شده است. هیچ تعداد مشخصی برای دسته بندی ها وجود ندارد. تعداد مطلوب دسته بندی به محتوا و پیچیدگی سایت شما بستگی دارد. اما با این حال برای بهبود ساختار و قابلیت دسترسی به سایت بهتر است که از زیرشاخه ها و تگ ها هم استفاده کنید.

دسته بندی ها برای یک گروه از پست ها به کار می روند. بهتر است با دسته بندی های عمومی کار سایت را شروع کنید و زمانی که سایت رشد می کند از زیرشاخه ها استفاده کنید. منطقی نیست که شما 30 دسته بندی داشته باشید در حالیکه در برخی از آنها فقط یک یا دو پست وجود دارد.

بنابراین بهتر است 5 دسته بندی عمومی با مطالب به روز شده داشته باشید تا 30 دسته بندی بدون محتوا داشته باشید.

فرض کنید قرار است سایتی با موضوع شبکه های اجتماعی داشته باشیم. در این سایت می خواهیم در مورد شبکه های اجتماعی مسائلی مانند اخبار، آموزش، ابزارها و مطالعات موردی را قرار دهیم. احتمالاً اینگونه به نظر برسد که به عنوان دسته بندی عمومی خواهیم داشت: فیس بوک، توییتر، لینکدین، گوگل پلاس و …

و برای زیر شاخه ها هم در هر دسته بندی خواهیم داشت: آموزش- ابزار – اخبار – مطالعات موردی و …

اما این دسته بندی، نمی تواند دسته بندی مناسبی باشد و در آینده سایت را با مشکل مواجه می کند. فرض کنید یکی از شبکه های اجتماعی حذف شود و یا شبکه جدیدی به میدان بیاید. آیا می خواهید هربار دسته بندی جدیدی تعریف کنید؟

بهترین راه برای دسته بندی یک وبسایت در زمینه شبکه های اجتماعی باید به گونه ای باشد که در آینده هم دسته بندی های اصلی ثابت بمانند.

شما می توانید دسته بندی به این شکل داشته باشید: آموزش- ابزار – اخبار – مطالعات موردی و …

اما فکر می کنید مردم چگونه باید وقتی در مورد توییتر مطلب می خواهند آن را پیدا کنند؟ قرار نیست دسته بندی پایان کار شما باشد! دقیقاً اینجاست که برچسب ها به میدان می آیند.

حال شما پستی در مورد آموزش توییتر نوشته اید و به راحتی می توانید به آن برچسب توییتر بزنید. در طراحی خود قسمتی به نام پست های محبوب اضافه کنید و به صورت دستی آن را با لینک های محبوبی مثل تگ های توییتر، گوگل پلاس، فیس بوک و … کنترل کنید.

آیا می توان یک پست را در چند دسته بندی مختلف قرار داد؟

شما احتمالاً در سایت های دیگر خوانده اید که قراردادن یک پست در چند دسته بندی مختلف می تواند برای سئو مضر باشد. این افراد معتقدند با این کار به علت محتوای تکراری جریمه می شوید. اما این توضیح نمی تواند کاملاً درست باشد.

اول از همه به خاطر داشته باشید که هدف اصلی مرتب کردن محتوای سایت برای دسترسی راحت تر به قسمت های مختلف سایت است. به طور طبیعی وقتی شما در ابتدا دسته بندی های اصلی را به درستی تعیین کرده باشید نباید یک پست در چند دسته بندی قرار بگیرد. برای مثال اگر سایت شما سه شاخه به نام های ” تبلیغات – بازاریابی – سئو” داشته باشد، در چنین حالتی ممکن است پست های شما در چند شاخه مختلف قرار بگیرد. آیا لازم نیست هر سه دسته در زیر یک چتر عمومی قرار گیرند؟ آیا باید فقط یک دسته به نام “Business” داشته باشیم؟ یا می توانید یک دسته بندی به نام ” تبلیغات و بازاریابی” داشته باشید و سئو به عنوان یک زیر شاخه باشد.

اضافه کردن دسته بندی های مختلف هیچ مزیتی برای سئو ندارد. اما اگر فکر می کنید اضافه کردن دسته بندی ها به کاربران کمک می کند، می توانید در صورت نیاز یک پست را در چند دسته مختلف قرار دهید. اما اگر اینکار به صورت یک روال دائمی انجام می شود، پس لازم است که در ساختار دسته بندی های خود تجدید نظر کنید. شاید لازم است برخی دسته بندی ها به شکل یک تگ باشند. و یا شاید لازم است برخی از دسته ها به شکل زیر شاخه یک دسته بندی اصلی قرار بگیرند. بنابراین باید به بهترین ساختار برای دسته بندی ها و زیر شاخه ها فکر کنید.

اما اگر نگران جریمه محتوای تکراری هستید، می توانید با استفاده از پلاگین WordPress SEO by Yoast طبقه بندی دسته ها را به سادگی (noindex, follow) کنید.

مقایسه دسته بندی و برچسب در وردپرس - آمازایران

آیا در تگ های هر پست محدودیتی وجود دارد؟

آیا تعداد برچسب در وردپرس محدودیتی دارد؟ در یک کلمه می توان گفت :نه! وردپرس هیچ محدودیتی برای تعداد تگ ها ندارد. وردپرس این امکان را به شما می دهد تا حتی 1000 برچسب برای یک پست داشته باشید. اما هدف از برچسب ها چیست؟ هدف از تگ ها، ارتباط پست ها با یکدیگر است. این کلمات به کاربران کمک می کنند تا راحت تر پست های شما را پیدا کنند به ویژه زمانیکه از جستجوی وردپرس استفاده می کنند. همچنین می توانید از آرشیو تگ ها برای کاربران استفاده کنید. بیشتر از 10 تگ برای هر پست استفاده نکنید مگر اینکه واقعاً توجیهی برای اینکار داشته باشید.

نکته: متا کی وردها و برچسب یکی نیستند، برخی به گمان اینکه برچسب ها همان کلمات کلیدی هستند، در قسمت برچسب ها، کلمات کلیدی محبوب را قرار می دهند. اما تگ ها و کلمات کلیدی تفاوت دارند. شما دیگر به خوبی می دانید تگ ها هم برای طبقه بندی و ارتباط پست ها به کار می روند، بنابراین نباید آنها را با کلمات کلیدی اشتباه گرفت.

کدامیک برای سئو بهتر است؟ دسته بندی یا برچسب ؟

سوالی که معمولا برای طراحان سایت مطرح است مزیت دسته بندی و برچسب برای سئو است؟ ایا استفاده از دسته بندی برای سئو بهتر است یا برعکس؟ پاسخ منفی است. شما نباید با این دید به موضوع شاخه ها و طبقه بندی نگاه کنید. این دو مقوله هردو با هم عمل می کنند.

با مطالعه این پست متوجه شده اید که استفاده ترکیبی از دسته بندی ها و برچسب ها برای دسترسی راحت تر به سایت مفید است.

منبع: wpbeginner

تهیه وترجمه: پاساژ اینترنتی آمازایران

ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیکطراحی سایتسئو – مشاوره اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ