اگر شما یک گوشی هوشمند دارید قطعا شما هم با این مسئله مواجه شده اید که پس از مدتی پورت های  USBپر از گرد و خاک و پرز می شوند و اگر شما فکری به حال تمیز کردن این سوراخ های کوچک نکنید پس از مدتی با مشکل مواجه می شوید. اگر به دنبال شیوه‌هایی برای تمیز کردن پورت گوشی خود هستید، با ما همراه شوید.

 

شاید این تجربه برای شما هم پیش آمده باشد که صبح با عجله از خواب بیدار می شوید و دقیقا هنگامی که قصد دارید از خانه به سمت محل کار و یا هر جای دیگه بروید، می بینید که گوشی شما شارژ ندارد، در حالی که شما دیشب کابل شارژ را  به برق زده بودید و انتظار داشتید الان کاملا شارژ شده باشد. ولی با یک بررسی ساده می بینید که کابل به درستی در پورت مخصوص قرار نگرفته است. گاهی این کثیفی ها باعث می شوند که وقتی شما کابل را در پورت گوشی قرار داده اید با یک حرکت کوچک در جای خود تکان بخورد و بنابراین شارژ نشود.

فرقی نمی کند که گوشی شما آیفون باشد یا هریک از انواع گوشی های اندرویدی، در هر حال ممکن است شما هم با این مشکل مواجه شوید. پس بهتر است قبل از اینکه فوری به یک مغازه تعمیر گوشی سر بزنید و گوشی یا کابل شارژ گوشی را متهم به خرابی کنید با یک اقدام ساده اول پورت ها را تمیز کنید.

هشدار: این پورت ها ظرافت خاصی دارند، بنابراین به هیچ وجه به صورت تهاجمی رفتار نکنید.

 

تمیز کردن پورت Lightning و MicroUSB گوشی هوشمند

 

پاساز اینترنتی آماز ایران|تمیز کردن پورت گوشی هوشمند 

شیوه تمیز کردن پورت شارژ در آیفون و آیپد

قبل از هر کار با یک چراغ قوه داخل پورت را به خوبی نگاه کنید تا تجمع پرزها و گرد و خاک را ببینید، وقتی محل این تجمع را ببینید به راحتی می توانید با یک گیره کوچک داخل پورت را تمیز کنید و زباله را بیرون بکشید.

برخی توصیه می کنند که برای این کار از یک خلال دندان استفاده کنید اما با توجه به اینکه خلال دندان بسیار شکننده است و ممکن است شما هم کمی با عجله و فشار این کار را انجام دهید، این کار باعث می شود که خلال دندان داخل پورت بشکند و مشکل تازه ای برای شما ایجاد شود. در عوض بهتر است از ابزار SIM eject که با هر گوشی آیفون ارائه می شود استفاده کنید. این سیم ها هم فوق العاده نازک هستند و هم به راحتی داخل پورت حرکت می کنند و چون جنس آنها از فلز است، بنابراین نمی شکنند و یا خم نمی شوند.

پاساژ اینترنتی آماز ایران | تمیز کردن پورت گوشی هوشمند | ابزار SIM eject

برای کار با SIM eject  باید آن را به آرامی و در یک زاویه حرکت دهید تا پرزها را گیر بیندازید و خارج کنید. ممکن است که مقدار پرزی که خارج می شود واقعا فراتر از انتظار شما باشد. فقط کافیه که بعد از این کار کابل شارژ را به گوشی متصل کنید و به برق بزنید و ببینید که بی هیچ مشکلی گوشی آیفون شما شارژ می شود. بر خلاف قبل یک اتصال محکم بین پورت و کابل برقرار است که دیگر با یک حرکت کوچک قطع نمی شود.

 

شیوه تمیز کردن پورت microUSB گوشی های اندرویدی

شما می توانید برای تمیز کردن پورت microUSB یک گوشی اندروید از همان شیوه SIM eject  استفاده کنید اما معمولا توصیه می شود که از این شیوه استفاده نکنید. چون داخل پورت یو‌اس‌بی گوشی های اندرویدی اتصالات ظریفی وجود دارد که ممکن است با یک فشار خم شوند.

برای تمیز کردن این پورت ها بهتر است از هوای فشرده استفاده کنید، می توانید یک اسپری هوا تهیه کنید ، ولی قبلش در فضای اطراف تست کنید که مطمئن باشید می توانید به خوبی با فشار هوا درون پورت را تمیز کنید.

اسپری را داخل پورت فشار دهید و هر دفعه فشار را کمتر کنید، بعد از 5 یا 6 بار، داخل پورت کاملا تمیز می شود و پرزها و گرد خاک ها در فضای اتاق خارج می شوند.

داخل پورت را با یک چراغ قوه نگاه کنید اگر هنوز پرزهایی باقی مانده که نتوانسته اید با فشار هوا آن‌ها را خارج کنید، از ترفند خلال دندان یا SIM eject  استفاده کنید. فقط به خاطر داشته باشید که این کار را به آرامی و ظریف انجام دهید تا اتصالات داخلی پورت دچار مشکل نشوند.

بعد از این اقدامات می توانید کابل خود را دوباره امتحان کنید، خواهید دید که اتصال محکم بین پورت و کابل باعث می شود که دیگر کابل با حرکت کوچکی از داخل پورت خارج نشود.

تمیز کردن پورت های گوشی بسیار ساده است و نیاز به هیچ ابزار خاصی هم ندارد، اما گاهی همین اقدام ساده، می تواند مشکل شارژ نشدن گوشی و یا ثابت نشدن کابل در محل پورت را به سادگی حل کند.

 

منبع: knowyourmobile

تهیه و ترجمه: پاساژ اینترنتی آمازایران

ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیک – طراحی سایت – سئو – مشاوره اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ