“اعتدال” ؛ همیشه این را به یاد داشته باشید و موقع خوردن غذاهای سالم هم رعایت کنید.حتی غذاهای سالم نیز محدودیت های خاص خود را دارند، برخی غذاها به نظر جزء غذاهای کم کالری می باشند اما حقیقت غیر از آن چیزی است که تصور می کنید و از دیدن میزان کالری آنها تعجب خواهید کرد.

ارده:

هر قاشق غذاخوری از آن،89کالری و 8 گرم چربی دارد. ارده( که به عنوان کره کنجد هم شناخته می شود) یک غذای بسیارغلیظ و پر کالری است.

در حالیکه غنی از ترکیبات مغذی و سالم از جمله ویتامینB و کلسیم است، یک غذای چاق کننده و پر کالری محسوب می شود.

به خوردن تنها 2 قاشق غذاخوری از آن اکتفا کنید تا میزان کالری بدن خود را حفظ کنید.

کشمش:

میزان کالری غذاها - غذاهای پرکالری- آمازایران

کشمش یک خوراکی متراکم شده از کالری است. به این معنا که باخوردن مقدار کمی از آن، کالری زیادی جذب بدن می شود.

به عنوان مثال: یک یک جعبه کوچک 1.5 اونس(28گرم) کشمش، شامل 129 کالری است. شما می توانید به عنوان میان وعده دو فنجان پر انگور که به همان میزان کالری دارد(اگر خیلی گرسنه هستید.)،مصرف کنید.

کیک برنجی:

میزان کالری غذاها - غذاهای پرکالری- آمازایران

به نظرتان کیک برنجی در ظاهر غذایی سبک به نظر می آید؟

خب، اجازه ندهید نام و ظاهر آن ذهن شمارا از میزان کالری موجود در آن منحرف کند. اکثر برند های تولید کننده کیک (کراکر) برنجی هم کیک برنجی هایی با همان کالری بالا تولید می کنند. اشخاص زیاد یاز کیک برنجی در رژیم غذایی خود استفاده می کنند در حالیکه بهتر است در رژیم غذایی های سالم از خوراکی هایی استفاده کرد که علاوه بر کالری، مواد مغذی و مفید را نیز دارا باشند.

مخلوط مغزیجات و مربا:

میزان کالری غذاها - غذاهای پرکالری- آمازایران

این ترکیب عموما به عنوان یک خوراکی سالم برای شروع روز تبلیغ می شود.

اما یک کاسه پر از این ترکیب حدود 416 کالری دارد(هر فنجان از ان بدون شیر) نکته قالب توجه ، میزان سدیم موجود در این ترکیب است. هر فنجان از این مخلوط، حاوی 580 میلی گرم سدیم است.

راه های بهتر و متنوع تری برای انتخاب صبحانه وجود دارد. پس از گزینه های بهتری برای داشتن صبحانه ای سالم استفاده کنید.

شکلات تلخ:

میزان کالری غذاها - غذاهای پرکالری- آمازایران

لطفا اشتباه نکنید!! ما از طرفداران پر و پا قرص شکلات تلخ، این خوراکی غنی از فلاونویید هستیم. ولی با این روش میتوانید مصرف ان را کنترل کنید.

برخی از تخته شکلات های تلخ حاوی 600 کالری هستند.و فقط به این دلیل که تلخ است، نباید بیش از اندازه مصرف شود. هر شب بعد از شام فقط از یک تکه مربعی شکل کوچک از ان لذت ببرید نه بیشتر!

امی والپون، متخصص تغذیه و نویسنده وبلاگ-Healthy Apple- می گوید: مصرف بیش از حد شکلات تلخ باعث ایجاد یبوست و یا بی قراری و ناارامی قبل از خواب می شود.

ماست یونانی:

میزان کالری غذاها - غذاهای پرکالری- آمازایران

ماست یونانی نسبت به ماست ساده تقریبا 20 برابر پروتیین و نصف کربوهیدرات دارد. ویک خوراکی فوق العاده برای اضافه کردن به رژیم غذاییتان است. به خصوص اگر قصد کاهش وزن و رژیم گرفتن را داشته باشید.

4/3 (سه چهارم) فنجان از این ماست حدود 150 کالری دارد و اصلا بد نیست.

مشکل اینجاست که اکثر ما تحمل طعم ساده ماست یونانی را نداریم و در نهایت برای عطر و طعم دادن به ان با اضافه کردن مقدار زیادی عسل یا سایر مخلفات ان را می خوریم.(باتمام کالری های اضافه شده) ما شمارا ازخوردن ماست یونانی منع نمی کنیم، اما سعی کنید از نوع ساده آن بدون چربی، پروتیین یا قند استفاده کنید.

بیسکوییت:

میزان کالری غذاها - غذاهای پرکالری- آمازایران

به نظر می آید این روزها “Gluten free” ” فاقد گلوتن”، شعار رژیمی جدید برروی برچسب اکثر مواد غذایی است. اما هنگامی که به دنبال مواد غذایی بدون گلوتن در انتخاب روزانه ی خود هستید، با این فکر خود را فریب ندهید که: حذف کردن گلوتن به طور خودکار کاهش وزن را به همرا دارد.این بیسکوییت های فاقد گلوتن درهر حالت بیسکوییت محسوب می شوند و کالری دارند( شاید حتی کالری بالاتری نسبت به بیسکوییت های معمولی باهمین سایز).

افراط در این عادت غذایی درست مانند این است که برای اجتناب از خوردن دسر، دسر دیگری را بخورید.

نان گندم خالص:

اجازه ندهید نشانه ” گندم خالص ” شمارا فریب دهد. اکثر نان گندم های خالص اماده، حاوی همان مقدار کالری موجود در نان سفید معمولی یا حتی بیشتر هستند. حتما برچسب روی نان اماده را بررسی کنید. برخی از این نان گندم های خالص اماده و کم کالری از شکر یا ذرات فروکتوز بیشتری استفاده می کنند تا طعم از دست رفته به خاطر کمبود کالری را بازگردانند.

روغن زیتون:

میزان کالری غذاها - غذاهای پرکالری- آمازایران

تنها با مصرف 2قاشق غذاخوری روغن زیتون 238 کالری به غذای خود اضافه می کنید و اصلا متوجه ان نیستید. حال فکر کنید و ببینید آخرین باری که 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون به غذای خود اضافه کردید، کی بوده است؟

روغن زیتون غنی از چربی سالم است. اما به یاد داشته باشید که غنی از کالری نیز هست.

پس به مقدار کم از آن مصرف کنید.

شیر نارگیل:

میزان کالری غذاها - غذاهای پرکالری- آمازایران

شیر نارگیل ممکن است بتواند به افزایش سوخت وساز بدن یا کاهش وزن بدن کمک کند،اما این موارد هیچ از میزان کالری موجود در ان کم نمی کند. یک فنجان شیرنارگیل به طور حیرت انگیزی شامل 552 کالری سنگین و 57 گرم چربی است.

قبل از خرید ان، برچسب روی شیر را بررسی کرده و توجه کنید که برروی ان 100 کالری یا کمتر درج شده باشد.

پنیر گرویر(پنیر سوراخ سوراخ سوییسی):

میزان کالری غذاها - غذاهای پرکالری- آمازایران

با اینکه پنیر در رده ی خوراکی های رژیمی قرار ندارد،اما پنیرهایی با طعم خاص با وجود اندازه کوچکشان، کالری بسیار بیشتری دارند.  پنیر Gruyere, Parmesan و Manchego از جمله بدترین پنیرها از نظر داشتن کالری بسیار بالا هستند. به طوریکه درهر اونس(28 گرم) از انها حدود 120 کالری وجود دارد.

اینکه چه نوع یا چه مارک پنیری را انتخاب می کنید اصلا اهمیت ندارد! فقط توجه داشته باشید که به هنگام برش پنیر، در ذهن خود 4 تاس را در کنار هم فرض کرده و به اندازه همان 4 تاس پنیر را برش زده و مصرف نمایید.( این مقدار،مقداری ایده ال و مناسب است.)

مخلوط میوه خشک و آجیل:

میزان کالری غذاها - غذاهای پرکالری- آمازایران

هر فنجان از این میان وعده که خوراکی سالم به نظر می اید،حدود 700 کالری دارد. این مخلوط میتواند شامل طیف گسترده ای از تر کیبات متنوع باشد و این بهترین راه برای خلاص شدن از خرید های سوپرمارکتی و تهیه یک خوراکی پر تنوع در خانه است.

پیشنهاد ما: 1 اونس (28گرم) گردو را با یک قاشق چایخوری از هر یک از ترکیبات دیگر( کشمش، شکلات چیپسی، میوه خشک و…) مخلوط کنید که نتیجه ان داشتن میان وعده ای مناسب با 250 کالری است.

خرما:

میزان کالری غذاها - غذاهای پرکالری- آمازایران

این خوراکی با شیرینی طبیعی خود می تواند جایگزینی خوشمزه و سالم برای شکلات یا ابنبات باشد. اما خرما نیز غنی از کالری است(هر کدام 23کالری) و اگر بدون ملاحظه انهارا بخورید، باعث مصرف بیش از اندازه  شما میشود.

نخود:

میزان کالری غذاها - غذاهای پرکالری- آمازایران

مصرف نخود یک راه عالی برای اضافه کردن فیبر و پروتیین به انواع سالاد و سوپ است. حتی میتوان از ان به عنوان یک میان وعده مستقل نیز استفاده کرد.

فقط میزان مصرف خود را کنترل کنید(یک فنجان نخود کنسرو شده)=(میزان استاندارد ان) که 286 کالری دارد.

نودل رامن:

میزان کالری غذاها - غذاهای پرکالری- آمازایران

ممکن است در سالن غذاخوری دانشگاه این نوع نودل را امتحان کرده باشید. اما نودل رامن هیچگاه به عنوان یک میان وعده هوشمندانه تلقی نشده است.

یک قالب از نودل رامن اماده حدود 380 کالری دارد پس بهتر است ان را به عنوان غذای اصلی مصرف کنید نه میان وعده!

سوپ بروکلی:

میزان کالری غذاها - غذاهای پرکالری- آمازایران

کلم بروکلی موجود در آن چقدر می تواند بد باشد؟

بسته به اینکه چگونه اماده می شود، یک فنجان از سوپ بروکلی می تواند 500 کالری به شما اضافه کند.. به نظرتان بهتر نیست از دسر استفاده کنید؟

سوپ خانگی خودتان قطعا مواد سبک تر و کم کالری تری را شامل می شود. اتفاقاً یکی از رژیم های مناسب برای کاهش وزن، استفاده از سوپ برای وعده ناهار می باشد، اما نه هر سوپی. برای نمونه سوپی که در آن از خامه استفاده شده باشد، برای اینکار مناسب نیست. بهتر است به این منظور  طرز تهیه سوپ های سالم سبک و در عین حال سیر کننده  را فرا گرفته و از آنها استفاده کنید.

ماهی سالمون:

میزان کالری غذاها - غذاهای پرکالری- آمازایران

با اینکه ماهی سالمون یک منبع پروتیینی سالم است، آنچنان که فکر میکنید میزان کالری آن کم نیست!

یک فیله ماهی سالمون 734 کالری دارد و اگر ان را سرخ کنید یا بپزید، 100 کالری به ان اضافه می شود.(بدون هیچگونه غذای فرعی) پس مراقب میزان مصرف خود باشید.( 3اونس یا به اندازه دسته چکتان )

پودر سوخاری:

میزان کالری غذاها - غذاهای پرکالری- آمازایران

نان ممکن است به شکل پودر دراید اما این از میزان کالری آن کم نمی کند.

میزان کالری یک فنجان پودرسوخاری حدود 110 کالری است. در این صورت با اضافه کردن ان به غذای خود بین 100 تا 150 کالری نیز به ان اضافه کرده اید! (بسته به اندازه ظرف غذا)

پیتزا پپرونی:

میزان کالری غذاها - غذاهای پرکالری- آمازایرانهر تکه کوچک آن 27 کالری دارد.

اضافه کردن واژه “پپرونی” به سفارش پیتزا، آسان ترین راه برای اضافه کردن چندین تن کالری اضافی است.(به غذایی که خودش کالری بسیار بالایی نیز دارد)

درعوض برای اینکه باخوردن هر تکه کوچک پیتزا 100 کالری کمتر جذب کنید، پیتزا سبزیجات سفارش دهید.

ذرت بوداده(پفیلا)

میزان کالری غذاها - غذاهای پرکالری- آمازایران

شاید فکر کنید که ذرت بو داده، میان وعده ای سالم است که می توانید هر چه قدر می خواهید، بخورید. اما در حقیقت اینگونه نیست. البته پفیلا تنها موردی نیست که کالری آن بیشتر از حد انتظار است. بلکه غذاها و میان و عده های دیگری نیز هستند که بر خلاف تصور ما چندان هم به فکر سلامتی ما نیستند، شاید شما هم از مشاهده لیست غذاهای ناسالم که فکر می کنیم سالمند، شگفت زده شوید.

ذرت بوداده می تواند یک میان وعده کم کالری خیلی خوب باشد. اما همه دانه های ان یک اندازه نیستند!!   یک کیسه کوچک پفیلا در سینما می تواند حاوی 630 کالری و 50 گرم چربی باشد.

بهترین راه این است که پفیلا خانگی خود را به سینما برده و یا بسته پفیلاهای مخصوص کودکان که کوچک است را بخرید.

چوب شور:

میزان کالری غذاها - غذاهای پرکالری- آمازایران

گول نخورید!

با اینکه بیشتر چوب شورها فاقد چربی اند،اما اکثرا، مقدار کمی از انها بیش از 200 کالری دارد. (بدون داشتن مواد مغذی کافی). اگر شما در خوردن آن زیاده روی می کنید، یک ظرف از ان را برداشته و کیسه ان را در جایی دور از دید بگذارید تا برای خوردن بیشتر و بیشتر آن وسوسه نشوید. در عوض میان وعده های سالم را دم دست بگذارید تا هروقت در طول روز گرسنه شدید به سراغ آنها بروید.

بستنی غیر لبنی:

میزان کالری غذاها - غذاهای پرکالری- آمازایرانبرخی از بستنی های غیر لبنی جایگزین شده سبک تر از بستنی های لبنی هستند(اما نه همه). بناربراین به برچسب روی آن دقت کنید.

برخی از مارک های معروف بستنی مثلTofutti Vanilla ، در هر نصف فنجان از ان 210 کالری و 13 گرم چربی وجود دارد. درحالیکه یک بستنی لبنی وانیلی در هر نصف فنجان، 145 کالری و 7.9 گرم چربی است.

اسموتی:

میزان کالری غذاها - غذاهای پرکالری- آمازایران

اسموتی اگر در خانه درست شود، می تواند یک میان وعده یا وعده غذایی سالم و کامل باشد.

سفارش دادن ان در بیرون از خانه ممکن است شمارا به دردسر بیاندازد، چون ترکیب بعضی از اسموتی ها شامل 400 کالری در هر فنجان 20 اونسی است.

البته قرار نیست قید این نوشیدنی خوشمزه را بزنید، فقط قرار است از اسموتی های سالم خانگی استفاده کنید.

سس مخصوص سالاد:

ما می دانیم که این نکته را بارها شنیده اید اما ارزش تکرار دوباره را دارد. اکثر سس های موردعلاقه شما برای سالاد، میزان کالری و چربی بالایی دارد. و می تواند به عنوان یک وعده غذایی کامل مصرف شود. به عنوان مثال 3 اونس از سس سالاد سزار حاوی 390 کالری 42 گرم چربی است.

پس نسخه سبک تر سس سالاد را خودتان در خانه درست کنید. شما می توانید از سرکه و روغن زیتون به عنوان سسی سبک و سالم برروی سالاد استفاده کنید.

شیر غلیط شده:

میزان کالری غذاها - غذاهای پرکالری- آمازایران

این نوع شیر اغلب در دستورالعمل های مخصوص دسر استفاده میشود. و هر قاشق غذاخوری از ان 65 کالری دارد.

شیر غلیظ شده قطعا منبع غلیظ شده از کالری نیز هست. اگر در تهیه دسر خود نیاز به شیر غلیظ شده دارید، از نوع بدون چربی آن استفاده کنید، دراین صورت از افزودن چربی و کالری اضافی پرهیز کرده اید و عطر وطعم کافی به دسر خود افزوده اید.

گوشت چرخ کرده:

بسته به اینکه چه نوع گوشتی را انتخاب کرده اید، هر 4 اونس(4×28 گرم) گوشت چرخ کرده معمولی و نپخته،35 کالری و 28 گرم چربی دارد.

برای خرید، گوشت بدون چربی 93% یا بیشتر را انتخاب کنید تا علاوه بر افزودن عطروطعم کافی به دستورالعمل خود، از کالری و چربی اضافی پرهیز کرده باشید.

سالاد سیب زمینی:

میزان کالری غذاها - غذاهای پرکالری- آمازایران

سیب زمینی یکی از بهترین غذاهای رژیمی است.

پس آیا سالاد سیب زمینی نیز خوب است؟ خیر،اصلا!

میزان کالری یک فنجان سالاد سیب زمینی حدود 460 است.

مارگارین(کره گیاهی) :

میزان کالری غذاها - غذاهای پرکالری- آمازایران

این نوع کره اغلب به عنوان کره ای سالم تر از کره معمولی به بازار عرضه میشود! اما کره های گیاهی کم کالری نیستند.

هرلایه کره معمولی 100 کالری دارد درحالیکه فقط یک قاشق غذاخوری از کره گیاهی، 450 کالری دارد! پس در مصرف آن زیاده روی نکنید.

کاری:

میزان کالری غذاها - غذاهای پرکالری- آمازایران

عاشق غذاهای هندی هستید؟

اگر به وزن خود توجه داشته باشید،ممکن است از مصرف کاری در رستوران ها پرهیز کنید. اکثر غذاهای کاری دار چربی و میزان کالری بالایی دارند(به خصوص گوشت کاری دار)

به طوریکه در هر پرس غذای کاری دار، بین 400تا600 کالری وجود دارد.

منبع: shape

تهیه و ترجمه: پاساژ اینترنتی آمازایران

ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیک – طراحی سایت – سئو – مشاوره اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ