شاید خیلی از ما اضطراب را در مواقع مختلف در زندگی تجربه کرده‌ایم. گاهی به خاطر همین اضطراب، از برخی فعالیت‌های اجتماعی کنار کشیده‌ایم. برای مقابله با اضطراب می توانید راهکارهای زیر را امتحان کنید.

البته این موضوع که گاهی در برخی موارد به طور طبیعی دچار اضطراب شویم، طبیعی است. اما اگر اضطراب به صورت مزمن و همیشگی باشد، می‌تواند زندگی شخص را با مشکلاتی مواجه کند.

گام‌هایی برای مقابله با اضطراب

اضطراب زودگذر است

هرچند اضطراب برای شما احساس آزاردهنده و ناخوشایندی است، اما خطر خاصی از نظر فیزیکی وجود ندارد. به خاطر داشته باشید که این احساس زود گذر است. دقت داشته باشید عواملی که باعث اضطراب شما شده‌اند، دائمی نیست. با این تفکر احساس آرامش خواهید داشت.

اگر اضطراب مانع حضور شما در یک فعالیت اجتماعی یا رویداد است، سعی کنید برخلاف چیزی که ذهنتان می‌گوید،

 کنترل را در دست گرفته و مانند یک مبارز رفتار کنید.

پذیرای شرایط باشید

گاهی گرفتار مسائلی می‌شوید که از کنترل شما خارج است. ترافیک و یا بد اخلاقی رئیس نمونه‌هایی از این قبیل مسائل است. با خودتان کنار بیایید که گاهی چیزهای بد هم اتفاق می‌افتد.

جمله‌ای کلیدی

به جای اینکه منتظر باشید تا دیگران به شما بگویند که تنها نیستید، خودتان مرتب با خود تکرار کنید که «من می‌توانم انجامش دهم».

به فرصت‌ها فکر کنید

مانع‌ها هم در مسیر ممکن است فرصتی باشند. بنابراین مشکلات مختلف را که در مسیر با آنها مواجه می‌شوید، همچون پلی برای یادگیری و رشد بیشتر بدانید.

کنترل را در دست گیرید

اگر اضطراب مانع حضور شما در یک فعالیت اجتماعی یا رویداد است، سعی کنید برخلاف چیزی که ذهنتان می‌گوید، کنترل را در دست گرفته و مانند یک مبارز رفتار کنید.

خواب مناسب داشته باشید

نداشتن خواب شبانه، باعث می‌شود فعالیت‌های مغزی در بخش‌هایی از مغز که با اضطراب مرتبط است، تقویت شود.

 

همچنین بخوانید:

حقایقی در باره استرس که باید بدانیم

راهکارهایی برای مقابله با استرس (1)

 

فراوری: پاساژ اینترنتی آمازایران

ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیک – طراحی سایت – سئو – مشاوره اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ