تصاویر بخش زیادی از محتوای وب را تشکیل می دهند اما خیلی از صاحبان وب سایت ها تصاویر خود را برای بهبود سرعت و رنک سایت، بهینه سازی نمی کنند. وردپرس امکانی برای اضافه کردن تایتل و alt تصاویر را در اختیار کاربران قرار می دهد اما بسیاری از مبتدیان تفاوت این دو و چگونگی استفاده از این قابلیت را نمی دانند. در این مطلب از مجموعه آموزش های وردپرس تفاوت بین alt و tittle تصاویر در وردپرس بیان می شود.

 Title و  alt تصاویر چیست؟

متن Alt  یا همان متن جایگزین (alternate) صفتی است که به تگ تصویر در HTML اضافه می شود. این متن زمانی که تصویر نمایش داده نشود در داخل قاب عکس نشان داده می شود.

این متن جایگزین به موتورهای جستجو کمک می کند تا بفهمند تصویر در مورد چیست و همچنین برای زمانی که عکس های یک صفحه پیدا نمی شود نیز بسیار مفید است.

تایتل تصویر ویژگی دیگری است که می تواند به تگ عکس در HTML  اضافه شود و یک عنوان برای عکس ارائه کند. وقتی که یک عکس نمایش داده نشود، تگ تایتل هم نشان داده نمی شود. در عوض زمانی که کاربر موس خود را روی عکس می برد نمایش داده می شود.

نحوه نوشتن alt تصاویر در وردپرس

وردپرس این امکان را به شما می دهد که هنگامی که تصاویر را برای وب سایت آپلود می کنید، alt تصاویر یا همان متن جایگزین تصویر را به آن اضافه کنید.

مقایسه تاتیل و alt تصاویر در وردپرس - امازایران

نحوه نوشتن تایتل تصویر در وردپرس

زمانی که تصویر را آپلود می کنید فیلدی به نام تایتل مشاهده می کنید. اما دقت دادشته باشید که نباید این فیلد را با صفت تاتیل عکس اشتباه بگیرید. در اینجا این فیلد “نام” بوده و در واقع برای مدیریت فایل های رسانه ای توسط وردپرس استفاده می شود.

این نام که در این قسمت قرار دارد برای مکانیابی فایل های رسانه ای در کتابخانه وردپرس مفید است، اما ویژگی تایتل که مد نظر ما در این مقاله است را به تصویر اضافه نمی کند.

مقایسه تاتیل و alt تصاویر در وردپرس - امازایران

در همین قسمت فیلد ” نام” دیگری را هم مشاهده می کنید. که ترجمه کلمه ” caption” بوده و اسم عکس است که در زیر آن نمایش داده می شود.

برای اضافه کردن صفت تایتل به عکس باید پس از قرار دادن تصویر در محتوا بر روی عکس کلیک کنید و با کلیک بر روی علامت مداد شکل وارد قسمت ویرایش عکس شوید. پنجره “جزئیات تصویر” برای شما باز می شود. بر روی ” تنظیمات پیشرفته” کلیک کنید. سپس در قسمت ” ویژگی عنوان تصویر” متن مورد نظر را وارد کنید.

wordpress-image-9508015-1

البته اگر علاقه داشته باشید با کدهای html کار کنید، کافیست کد زیر را وارد کنید:

مقایسه تاتیل و alt تصاویر در وردپرس - امازایران

چرا باید از alt  و title تصاویر استفاده کنیم؟

توصیه می شود که هم از alt و هم ویژگی عنوان تصویراستفاده کنید. یکی از مزایای واضح این کار این است که باعث می شود موتورهای جستجو تصاویر شما را پیدا کنند و در نتایج جستجوی تصاویر نشان دهند. مزیت دیگر این است که این تگ ها باعث می شوند تا دسترسی به سایت شما بهتر شده و برای افرادی با نیازهای خاص در مورد عکس توضیحاتی بیان می کند.

موتورهای جستجو به ویژه گوگل ادعا می کنند که فقط بر تگ alt  به عنوان فاکتوری برای رتبه بندی عکس، توجه می کنند اما آن به این معنی نیست که تاتیل عکس یا همان “ویژگی عنوان تصویر” را کاملاً نادیده می گیرند.

سعی کنید از متن های مختلف که حاوی کلمه کلیدی و همچنین توصیف عکس است برای نوشتن این دو ویژگی استفاده کنید.

البته دقت داشته باشید که در استفاده از کلمات کلیدی افراط نکنید در عوض متن هایی توصیفی که توضیحی واقعی و مفید در مورد عکس ارائه می کند، بنویسید.

تهیه و فراوری: پاساژ اینترنتی آمازایران

ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیک – طراحی سایتسئو – مشاوره اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ