باورهای نادرست در مورد معیارهای ازدواج می تواند باعث اثرات مخربی بر سلامت خانواده شود. گاهی برخی معیارهای واقعی در نظر گرفته نمی شود و برعکس معیارهای ناصحیح ملاک تصمیم گیری افراد می‌شود و این همان چیزی است که باعث آسیب خانواده‎‌ی تازه شکل گرفته می شود.

متأسفانه گاهی به علت بالا رفتن سن ازدواج، افراد معیارهای مهم را نادیده گرفته و با وجود برخی عدم تناسب ها، به مواردی نامناسب تن در می دهند.

کفویت و تناسب دو طرف در ازدواجی پایدار و موفق نقش عمده ای دارد. کفویت و تناسب را می توان در دودسته از معیارها مورد بررسی قرار داد. ازدواج موفق و اهمیت میزان شباهت ها

مهمترین معیارهای ازدواج

1) معیارهایی همچون اخلاق نیک، نجابت خانوادگی، ایمان و تدین و سلامت جسمی و روانی که در دسته ملاک های اصلی از معیارهای ازدواج قرار می گیرند.

خوش خلقی، تواضع، خوش بینی، وقار و متانت، وفاداری، مهربانی، گذشت، ادب، نرم خویی، راست گویی و سخاوت از مصداق های اخلاق نیک بوده که لازم است در ازدواج به عنوان معیارهای اصلی مورد بررسی قرار گیرند.

موارد دیگری همچون تقید به امور دینی و اسلام، پاکی و شرافت خانوادگی نیز از همان معیارهای اصلی در امر ازدواج می باشد.

معیارهای ازدواج - آمازایران

2) دسته دوم معیارهایی همچون سن، تحصیل، تناسب جسمی و جنسی، تناسب در زیبایی، تناسب اقتصادی و فرهنگی- اجتماعی و هماهنگی روان شناختی می باشند که می توان آنها را معیارهای فرعی نامید.

این معیارها، شاید به اهمیت معیارهای دسته اول نباشند اما برای کمال زندگی مشترک لازمند. در واقع می توان گفت این معیارها باعث می شوند در زندگی مشترک اختلافات کمتر باشند.

زیبایی: در بحث زیبایی، آنچه مهم است رضایت طرفین از قیافه ظاهری همدیگر می باشد.

سن: تناسب سنی نیز از دیگر مسائل مهم در ازدواج است. شاید در شرایطی که شرایط دیگر کاملاً مناسب باشد، بتوان این مسأله را نادیده گرفت اما در بهترین حالت، بهتر است با توجه به تفاوت سن بلوغ جنسی دختر و پسر، در ازدواج هم 4 سال تفاوت باشد.

تناسب اقتصادی: بهتر است زوجین، در یک سطح اقتصادی باشند. در واقع اختلافات به گونه ای نباشد که یکی از طرفین در ناز و نعمت و دیگری در فقر و سختی زندگی کرده باشد.

تناسب جسمی و جنسی: گاهی ریشه برخی نزاع ها و بهانه گیری ها در زندگی، به نارضایتی جنسی برمی گردد. اگر یکی از طرفین گرم مزاج و دیگری سرد مزاج باشد، بهانه گیری و اختلاف شروع می شود.

تناسب تحصیلی: با توجه به اینکه تحصیلات بر منش و بینش افراد اثرگذار است، بنابراین تناسب تحصیلی نیز می تواند زمینه تفاهم و درک بیشتر زوج ها را فراهم کند.

تناسب فرهنگی- اجتماعی: منظور از تناسب فرهنگی چیست؟ ممکن است روحیه یکی از زوجین بیشتر با مسافرت و گشت و گذار و تجملات سازگار باشد اما طرف مقابل بیشتر علاقه به فعالیت های علمی و پژوهشی داشته باشد. این تفاوت ها نیز باید در معیارهای ازدواج مد نظر قرار گیرد.

هماهنگی روانشناختی: یکی دیگر از معیارهای فرعی در ازدواج هماهنگی روانشناختی است. اگر فردی درون گرا بوده و فرد مقابل برون گرا، این تفاوت نیز در زندگی مشترک مشکل ساز می شود. ارتباط با دیگران و معاشرت، تفریح، جنب و جوش، تحرک زیاد و شوخی از ویژگی های افراد برون گرا می باشد ولی در مقابل تمرکز بر خود، تفکر زیاد، عدم ارتباط زیاد با دیگران از ویژگی افراد درون گراست.

منبع: تبیان

تهیه و فراوری: پاساژ اینترنتی آمازایران

ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیک – طراحی سایت – سئو – مشاوره اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ