یکی از ساده ترین مراحل تغذیه کودک تا قبل از دو سالگی است. اما بعد از آن معمولاً والدین دغذدغه بیشتری برای تغذیه کودک دارند. چرا که در میان این همه تنوع خوردنی ها و از طرفی علایق کودک به بعضی خوراکی ها، والدین را بیشتر به فکر می برد که کدام تغذیه ها برای کودک مناسب تر است.

انتخاب میان وعده ها نیز با توجه به اثرات مثبتشان برای وزن گیری کودک، یکی از دغدغه های مهم والدین است. به خصوص که گاهی کودکان به میان وعده هایی علاقه نشان می دهند که نه تنها برای آنها مفید نیست بلکه همیشه در مورد زیان های این میان وعده ها و هله هوله های ناسالم صحبت شده است.

دکتر پیام فرح‌بخش، متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی و عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به اینکه بچه‌های قبل از دبستان در سنین رشد هستند و سرعت رشد آنها سریع است، از اهمیت برنامه غذایی این گروه سنی می گوید. ایشان در این زمینه توضیح می دهد که در برنامه غذایی این کودکان, علاوه بر وعده‌های اصلی، به میان‌وعده ها نیز باید توجه شود.

بنابراین لازم است از میان وعده هایی استفاده شود که علاوه بر رفع نیازهای بدن، آسیبی نیز به دنبال نداشته باشد. دکتر فرح‌بخش به اهمیت کالری مواد غذایی مصرفی کودکان اشاره کرده و بیان می کند که امروزه چاقی در میان کودکان و نوجوانان شایع شده و بسیاری از کودکان و نوجوانان به مشکل اضافه‌وزن و چاقی مبتلا هستند. می توان علت عمده این چاقی را در میان وعده کودکان دانست.

وعده‌های اصلی کودکان، از سفره خانواده میباشد و مشکلی در این بخش وجود ندارد. اما معمولاً میان وعده کودکان در سن 3 تا 6 سالگی، از هله هوله های ناسالم همچون چیپس، پفک، شکلات می باشد.

این متخصص تغذیه در زمینه ویژگی های میان وعده مفید برای کودکان چنین بیان می کند که : فاکتورهای شکر زیاد، نمک زیاد و همین طور روغن زیاد نباید در یک میان وعده خوب باشد. بنابراین با این سه فاکتور می‌توان میان‌وعده سالم را از غیر سالم تشخیص داد.

با توجه به اینکه دونات هم در روغن سرخ شده و هم شکر زیادی روی سطح آن وجود دارد ، میان‌وعده خوبی نیست. چیپس نیز با توجه به دو فاکتور منفی روغن زیاد و نمک فراوان، نمی تواند گزینه مناسبی برای میان وعده کودکان باشد. و یا اسنک نیز به علت استفاده از سوسیس و کالباس که بسیار نمک‌سود شده هستند، میان وعده مناسبی نیست.

منبع: نی نی سایت

تهیه و فراوری: پاساژ اینترنتی آمازایران

ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیک – طراحی سایت – سئو – مشاوره اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ