هر چند معمولاً باشنیدن نور خورشید به یاد اشعه ماوراء بنفش و سرطان پوست می افتیم، اما خورشید اثرات مثبتی هم دارد. حتی ممکن است موفقیت شما را برای کاهش وزن، بیشتر کند. البته خورشید به طور مستقیم نمی تواند باعث کاهش وزن شود اما با اثراتی که بر بدن دارد، شرایط را برای کاهش وزن مهیا می کند.

سرتونین

اگر شما در مناطقی ازجهان، با زمستان های سرد و تاریک زندگی می کنید، احتمالاً با اختلال خلقی فصلی  (SAD) آشنا هستید. SAD اختلالی است که موقع کمبود نور خورشید به علت افت سطح سروتونین در مغز، اتفاق می افتد. تغییر خلق و خوی از قبیل افسردگی از نتایج این افت سطح سروتونین می باشد.

این افت سطح سروتونین، نه تنها بر خلق و خو اثر می گذارد، بلکه بر مسائل دیگری همچون اشتها، احساس سیری و گرسنگی هم اثر دارد.

هیپوتالاموس

گرسنگی تا حد زیادی توسط بخشی از مغز، به نام هیپوتالاموس کنترل می شود. وقتی بدن ، کالری مورد نیاز را جذب کرد، انتشار سروتونین ، باعث احساس سیری می شود.

بنابراین کمبود نور خورشید، اختلال خلقی فصلی  را به دنبال دارد و اختلال خلقی فصلی  باعث افت سطح سرتونین می شود و این افت هم باعث می شود که به سریعی زمان بالا بودن سرتونین؛ احساس سیری پیدا نکنید. در نتیجه در زمان هایی که نور خورشید به اندازه معمول نیست، مصرف کالری بیشتر می شود.

اثرات نور خورشید بر کاهش وزن - آمازایران

تئوری Heat-Production

یکی دیگر از راه هایی که ممکن است نور خورشید بر کاهش وزن اثر داشته باشد، تئوری heat-production Brobeck’s است. این تئوری بیان می کند که وقتی دمای بدن پایین می آید، شما احساس گرسنگی می کنید. وقتی دمای بدن بالا می رود، شما کمتر احساس گرسنگی می کنید.

این موضوع می تواند در دوره هایی با نور خورشید کمتر باعث مصرف کالری بیشتر شود، که در نتیجه تغییراتی در وزن را به دنبال خواهد  داشت.

فعالیت

دلیل دیگری که چرا نور خورشید بر کاهش وزن اثر می گذارد، با سطح فعالیت ارتباط دارد. هرچند فعالیت هایی هست که در روزهای زمستان وقتی نور خورشید کوتاه تر است، می شود انجام داد، اما بیشتر مردم عموماً، در بهار و تابستان که روزها بلند تر و گرم تر است، فعالیت بیشتری انجام می دهند( فرقی نمی کند از یک پیاده روی حرفه ای و ورزشی تا رفتن  به پارک و قدم زدن)

و در نتیجه کالری بیشتری می سوزانند و کالری سوزی بیشتر هم به کاهش وزن منجر می شود.

منبع: livestrong

تهیه و ترجمه: پاساژ اینترنتی آمازایران

ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیک – طراحی سایت – سئو – مشاوره اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ