بعضی از هاردهای چینی موجود در بازار فقط یک فلش مموری خیلی کوچک و بی کیفیت هستند که با گذاشتن آهن آلاتی مانند پیچ و مهره، هارد را به شکل ظاهری مناسب به فروش می رسانند.
 
گر اطلاعات و مطالب مهمی در حافظه کامپیوتر خود ذخیره کرده اید و قصد دارید از این اطلاعات مهم نسخه پشتیبان تهیه کنید و یا حافظه سیستم شما نسبتا پر شده است، زمان آن رسیده که یک هارد اکسترنال تهیه کنید و اطلاعات کامپیوتر خود را به صورت دسته بندی شده در فصای این هارد ذخیره کنید.

 

دو نوع درایو ذخیره سازی اطلاعات وجود دارد.

 
Solid-State Drives یا SSD
حافظه های SSD برخلاف HDD ها هیچ قسمت مکانیکی ندارند و کمتر از  HDD ها آسیب پذیرند. اگر دیسک سخت اکسترنال HDD داشته باشید و هنگام خواندن و یا نوشتن اطلاعات به آن ضربه وارد کنید به احتمال بالای 90 درصد دیسک سخت اکسترنال شما آسیب خواهد دید.
 
Hard Disk Drive یا HDD
SSD ها بسیار سریع هستند ولی نسبت به HDD ها گرانتر است. برای خرید SSD در حجم بالا باید حدودا 4 برابر HDD هزینه کنید. SDD ها همچنین امن تر هستند. اگر مقاومت هارد برای شما مهم است می توانید از مدل های قوی و ضد ضربه استفاده کنید. این درایو ها معمولا دارای پوشش بیرونی می باشند که مقاومت دستگاه را بیشتر می کنند.
اگر قصد خرید هارد ارزان قیمت را دارید، حتما با خود فکر می کنید یک هارد ارزان قیمت فقط از سرعت پایین برخوردار است و قطعات آن درجه دوم هستند، اما از داخل این حافظه های کوچک با خبر نیستید!

تفاوت هارد های تقلبی با اصل

کاهش سرعت
هاردهای تقلبی در سرعت بسیار ضعیف عمل می کنند یعنی چه در صورت کپی و چه در صورت حذف کردن فایل های داخلی بسیار دیر عمل می کنند. به طور مثال اگر یک فایل که حجم آن 1 گیگابایت باشد، با یک هارد اصلی زیر 1 دقیقه کپی می شود (البته بستگی به سرعت هارد دارد). اما با هارد های تقلبی ممکن است بیش از 30 دقیقه و یا بیشتر به طول بیانجامد.
 
هنگ کردن سیستم
زمانی که یک هارد تقلبی به کامپیوتر متصل می کنید سیستم دیر عمل می کند و باعث کاهش شدید عکس العمل کامپیوتر می شود. به طور مثال باز کردن my computer بیشتر از 1 دقیقه طول می کشد.
 
هیچ گونه فایل داخل هارد نگه ندارید
اگر فکر می کنید هارد شما تقلبی است و هیچ گونه اعتماد به حافظه هارد نیست، هرگز اطلاعات و فایل های مهم را داخل آن قرار ندهید، زیرا امکان دارد با یک ضربه کوچک آسیب ببیند و یا به دلیل استفاده از قطعات درجه چهار، طول عمر آن کم باشد. سعی کنید سریعا از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.
نکته: بعضی از هاردهای تقلبی در بازار فقط یک فلش مموری دستکاری شده هستند به صورتی که به کامپیوتر متصل می کنید ظرفیت آن 250 گیگابایت نمایش داده می شود ولی در واقع یک فلش مموری 4 گیگابایتی هستند.
 

هاردهای ارزان قیمت

هاردهای ارزان قیمت هیچ زمان اصل نیستند به طور مثال تصاویری که در زیر مشاهده می‌کنید مربوط به هاردهای اکسترنالی است که از فروشگاه های آنلاین چینی به اسم تخفیف و حراج خریداری شده اند.
 
هاردهای ارزان قیمت چینی
 
هاردهای ارزان قیمت چینی
 
هاردهای ارزان قیمت چینی
 
هاردهای ارزان قیمت چینی
 
هاردهای ارزان قیمت چینی
 
هاردهای ارزان قیمت چینی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان