شاید بتوان گفت یکی از دغدغه های همیشگی والدین، سلامتی کودکان است. اما متأسفانه گاهی والدین با بی‌دقتی خود باعث می‌شوند کودکان در معرض برخی بیماری ها قرار بگیرند. یکی از این بی دقتی ها، نوع خوراکی هایی است که برای کودکان تهیه میکنیم. مسلماً کودکان در طول روز نیاز به میان وعده های خوشمزه و مقوی دارند ما آنچه مهم است سالم بودن این میان وعده هاست. گاهی حتی برخی خوراکی های سالم با رعایت نکردن مواردی ساده به هله هوله های ناسالم تبدیل می شوند. در اینجا لیست برخی از این هله هوله های ناسالم برای کودکان بیان می شوند.

مخلوط خشکبار

واضح است که آجیل و میوه خشک مخلوط  یک انتخاب سالم است، درست است؟ کاملا اشتباه است! در حالی که ترکیبات ساده ای از مغزیجات بی نمک و میوه های خشک بدون قند که مخلوطی سالم و پر انرژی به عنوان میان وعده به شمار می روند، بسیاری از ترکیباتی که در شکلات ها به کار میروند، دارای قند و شکر بیش از حد می باشند تا جایی که یک مشت کوچک به راحتی حاوی کالری 300 است. بهتر است برچسب تغذیه خود را از نزدیک ببینید!

میوه خشک شده

میوه خشک  همیشه به عنوان یک مکمل غذایی خوب و پرکاربرد مطرح بوده است. اما اگر بیش از حد از آن استفاده شود، نه تنها مفید نیست، بلکه تاثیرات منفی زیادی نیز دارد. میوه های خشک سرشار از فیبر، ویتامین و مواد معدنی هستند، بسیاری از شرکت ها با اضافه کردن گوگرد و شکر آن را برای قفسه های فروشگاه زیباتر می کنند. در صورتی که نمی توانید میوه های خشک شده بدون افزودنی از فروشگاه های بهداشتی تهیه کنید چرا از میوه های تازه به عنوان میان وعده استفاده نمی کنید؟ هم سیر کننده تر است و هم کالری کمتر در هر وعده به شما می دهد.

میوه خشک شده - هله هوله های ناسالم برای کودکان - آمازایران

چوب شور

قطعاً چیپس، پفک و چوب شور هم در لیست هله هوله های ناسالم قرار می گیرند، تنقلات شور مانند انواع چیپس،چوب شور یا پفک که حاوی نمک زیادی هستند، برای کودکان و خصوصا دانش آموزان ضرر زیادی دارد. نسبت به چیپس های سیب زمینی چرب، چوب شور،  به نظر ساده می رسند. اما این چوب شور ها هیچ ارزش غذایی ندارند و از آرد سفید ساخته شده اند که قند خون را به سرعت بالا می برند و میل شما را برای خوردن بیشتر و بیشتر می کنند. مگر این که برای یک مسابقه طولانی مدت ورزش می کنید یا مطمئن شوید که همراه ان ماده غذایی ای مصرف می کنید که فیبر و پروتئین کافی به بدنتان برسد. اما در هر حالت بهتر است از خوردن آن اجتناب کنید.

آب میوه

منظور ما را اشتباه نگیرید، آب میوه 100 درصد حاوی مقادیر زیادی ویتامین و مواد معدنی است. مگر اینکه شما به دنبال افزایش وزن یا رعایت یک رژیم غذایی مایع باشید. نوشیدن آب میوه یک راه سریع برای دریافت حجم بسیاری از کالری بدون سیر شدن است. لازم به ذکر نیست که بسیاری از آب میوه های موجود در بازار 100 درصد آب میوه کامل نیست! به جای خوردن آبمیوه دو تا سه وعده در روز میوه بخورید.

پاستیل میوه ای

حتی اگر مطمئن باشید که این شکلات های چسبنده با میوه طبیعی درست شده اند، بازهم هیچ چیز بهتر از استفاده از میوه طبیعی به جای این ها نیست. شما با مصرف میوه مقدار کمتری شکر و کالری وارد بدنتان خواهید کرد به علاوه اینکه از طعم واقعی لذت می برید!

پاستیل - هله هوله های ناسالم برای کودکان - آمازایران 

همچنین بخوانید :

بهترین میان وعده برای کودکان چیست؟

مصرف فست فودها و تنقلات ناسالم، بر هوش کودکان چه تأثیری دارد؟

 

تهیه و ترجمه: پاساژ اینترنتی آمازایران

ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیک – طراحی سایت – سئو – مشاوره اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ