اگر می خواهید سخنرانی اثر گذاری داشته باشید و شنونده ها را کاملاً مجذوب سخنان خود کنید، پس لازم است که قبل از هر چیز با برخی از تکنیک های لازم برای سخنرانی موفق آشنا شوید.

قبل از هر چیز باید سخنرانی شما برای شنوندگان قابل درک باشد. باید سعی کنید سخنانتان را به شیوه ای کاملاً واضح و قابل فهم بیان کنید. با رعایت این شیوه ها می توانید سخنرانی قابل فهم و گویایی ارائه دهید:

چه کنیم تا در سخنرانی منظور خود را به خوبی بیان کنیم؟

1) بنا به موقعیت شنونده ها، سعی کنید از کلمات ساده و مناسب استفاده کنید. از اصطلاحات فنی و تخصصی که برای شنونده ها آشنا نیست، در سخنرانی استفاده نکنید.

2) سخنان خود را به شکل صریح بیان کنید. به گونه ای سخنرانی نکنید که مخاطبان سردرگم شوند. منظور خود را به گونه ای صریح و واضح بیان کنید تا مفهومتان با سوء‌تفاهم برداشت نشود. رابطه بین فرضیه ها را به خوبی بیان کنید. سعی کنید در این موارد از کلمه” به دلیل ” استفاده کنید. برای نمونه « به‌دلیل فرضیه A و فرضیه B، می‌توانیم ببینیم که این نتیجه‌گیری باید درست باشد»

3) مراحل را به خوبی و منظم بیان کنید

پروسه ها و مراحل موضوع را منظم بیان کنید. این کار به مخاطبان کمک می کند تا قدم‌ها، پروسه‌ها و مراحل را به خوبی متوجه شوند. اگر مراحل و توالی ها زیاد است، می توانید از نمودار برای بیان منظور خود استفاده کنید.

سخنرانی موفق- آمازایران

4) از نمودارها و جدول ها برای بیان موضوع خود استفاده کنید. فرقی نمی کند از وایت برد استفاده کنید یا پاور پوینت، آنچه مهم است، سادگی و واضحی نمودار است. نمودارهای خود را با جزئیات شلوغ نکنید. خیلی از مفاهیم پیچیده را می توانید به راحتی با جدول بیان کنید.

6) سعی کنید از روال تدریجی برای بیان مطالب استفاده کنید. اگر از نمودار برای بیان موضوع پیچیده ای استفاده می کنید، در هر زمان فقط یک قسمت از آن را توضیح دهید. اگر می خواهید نمودار را بر تخته بکشید، به مرور که مطالب را توضیح می دهید تدریجاً نمودار را تکمیل کنید.

7) استفاده از مقایسه، استعاره و تشبیه نیز به درک و فهم بهتر مطلب کمک می کند.

منبع: مردمان

تهیه و فراروی: پاساژ اینترنتی آمازایران

ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیک – طراحی سایت – سئو – مشاوره اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ