مشکل رژیم غذایی از دید بسیاری از خانم ها این است که در دراز مدت نتیجه می دهد. یعنی اگر کسی بخواهد اندام مناسبی برای سالگرد ازدواجش در ماه آینده داشته باشد، دیگر دیر شده، چون باید از ماه قبل شروع به کاهش وزن می کرد. خوب، در جواب باید گفت که هم بله و هم نه. واضح است که داشتن رویکردی بلند مدت برای کاهش وزن عاقلانه است، زیرا در این صورت شما به طور پیوسته و آرام، وزن خود را کم می کنید و به همین نسبت با احتمال کمتری دوباره چاق می شوید. اما این مژده را به شما می دهم که می توانید متابولیسم یا سوخت و ساز بدن خود را افزایش داده تا با سرعت بیشتری کالری بسوزانید و کاهش وزن سریع تر و مطمئنی داشته باشید. بیایید نگاهی به نکات مورد علاقه من بیاندازیم که روشی بدون شکست برای لاغر شدن در اختیار شما قرار می دهد.

 

حیله ای در کار نیست تنها می خواهیم 11 نکته علمی از گورو جیم کاراس برای کاهش وزن سریع را به اطلاع شما برسانیم

 

برای کاهش وزن سریع مراقب مصرف مایعات خود باشید

 • چای سبز بنوشید. اخیرا در یک بررسی، اثر عصاره چای سبز در سوخت و ساز بدن، مورد آزمایش قرار گرفت و محققان دریافتند که مصرف کنندگان چای سبز در یک دوره 24 ساعته، حدود 70 کالری اضافی می سوزانند. 70 کالری اضافه تر در روز معادل با 3.3 کیلوگرم افزایش وزن و تجمع چربی در طول یک سال است! این یک بحث علمی است و جادویی در کار نیست: محققان بر این باورند که افزایش سوخت و ساز بدن توسط آنتی اکسیدان هایی به نام کاتچین صورت می گیرد که در چای سبز یافت می شوند.
 • از کالری مایعات پرهیز کنید. واکنش بدن ما در مقابل کالری مایعات نسبت به کالری مواد خوراکی جامد، متفاوت است. به عنوان مثال شما با نوشیدن یک قهوه موکا، به اندازه خوردن یک کاسه ماکارونی احساس سیری نمی کنید و این یعنی، اگر چه قهوه موکا دارای کالری بیشتری از ماکارونی است، اما شما به احتمال زیاد تمایل بیشتری به نوشیدن فنجان دوم قهوه نسبت به کاسه دوم ماکارونی خواهید داشت. بنابراین، همواره بر مقدار مصرف آب میوه، نوشابه، قهوه و شراب خود نظارت داشته باشید. اگر از تمام این نوشیدنی ها، تنها یک بار در طول روز مصرف کنید، حداقل 800 کالری اضافی به بدن خود رسانده اید و در عین حال هنوز هم احساس گرسنگی می کنید. (در ضمن، الکل ممکن است جلوی متابولیسم چربی را گرفته و سوزاندن این کالری ها را برای شما سخت تر کند.)

وضعیت خودتان را بهتر کنید

 • یک جفت دمبل دو و نیم کیلویی تهیه کنید. این یک سرمایه گذاری، تنها برای یک بار است که هرگز از آن پشیمان نخواهید شد. تمرینات قدرتی باعث ایجاد بافت های عضلانی می گردد که -در محل کار یا در حال استراحت- 24 ساعت شبانه روز، هفت روز هفته، کالری بیشتری می سوزانند. هر چه عضله بدون چربی بیشتری داشته باشید، سریع تر وزن کم می کنید. برای شروع تمرینات قدرتی، می توانید حرکات اسکات (نشست و برخاست با وزنه)، بردن وزنه به بالای سر در حالت ایستاده یا حرکت لانج را انجام دهید (در حرکت لانج، مشابه حمله در شمشیربازی، یک پا به جلو آمده، زانوی پای جلو خم شده و زانوی پای عقب نزدیک به زمین می شود. وزنه ها نیز در دستان به صورت آویزان کنار ران پا قرار می گیرند). در خانه یا محل کار خود، حرکات ساده جلو بازو و پشت بازو نیز انجام دهید. این تمرینات را سه تا چهار بار در هفته انجام دهید تا به سرعت بهبود وضعیت در اندام خود را مشاهده کنید.
 • تا حد امکان از مصرف نمک پرهیز کنید. سدیم موجود در نمک منجر به احتباس آب می شود و شما پف کرده به نظر می رسید. اغلب ما بیش از حد نمک مصرف می کنیم. مقدار مجاز مصرف سدیم در هر روز، حداکثر2400 میلی گرم (یا حدود یک قاشق چای خوری) است، اما بسیاری از ما بیش از دو برابر این مقدار مصرف می کنیم. پس بهتر است مراقب مصرف سدیم خود باشید. البته تصور نکنید نمک مصرفی شما فقط آن مقداری است که از نمکدان به خوراکی های خود می زنید. شما با خوردن سوپ، تنقلات شور مانند چیپس و چوب شور و بسیاری از نوشیدنی ها و غذاهای آماده و کنسرو شده، به شکل پنهان در حال مصرف نمک هستید (آیا می دانستید نوشیدنی V8 حاوی 800 میلی گرم سدیم است. «V8 نام تجاری مخلوط آب 8 نوع سبزی شامل چغندر، هویج، کرفس، کاهو، جعفری، گوجه فرنگی، اسفناج و شاهی است که به تازگی زیاد مصرف می شود»).

برای کاهش وزن سریع خوراکی های خود را با  ادویه های تند مصرف کنید

 • از فلفل تند در غذاهای خود استفاده کنید. دکتر آنجلو ترمبلی، مدیر بخش حرکت شناسی در دانشگاه لاوال کانادا، متوجه شده است که خوردن فلفل تند می تواند متابولیسم پایه (مجموع کالری که بدن در هنگام استراحت می سوزاند) را تشدید کند. کپسایسین، ترکیب موجود در هالاپینیو و فلفل هندی، می تواند ترشح هورمون های استرس، مانند آدرنالین را بدن شما افزایش داده و باعث افزایش سرعت متابولیسم و سوزاندن کالری گردد. از طرفی، ترمبلی می گوید، خوردن فلفل می تواند اشتهای شما را کاهش داده و جلوی هوس خوردن شما را بگیرد. بنابراین به سبزیجات سرخ کرده خود فلفل بزنید، چیلی (فلفل قرمز) کم کالری و یا سالسا بخورید (از آنها برای سالاد و سیب زمینی پخته استفاده کنید) و نتیجه مطلوب خوردن فلفل در کاهش وزن سریع تر،  را مشاهده کنید.

کاهش وزن سریع تر و مطمئن تر- فلفل قرمز- امازایران

 • به اندازه کافی بخوابید. شاید شوخی به نظر برسد، اما کم خوابی شما را چاق می کند – نه فقط به این خاطر که ممکن است اواخر شب به خوردن مشغول شوید (گرچه این هم یکی از دلایل چاقی در کم خوابی است). به گفته محققان دانشگاه شیکاگو، سرعت متابولیسم خانم هایی که کمتر از چهار ساعت در هر شب می خوابند، کندتر از کسانی است که هشت ساعت کامل می خوابند. بنابراین هیچ وقت در خوابیدن، خست به خرج نداده و به اندازه کافی بخوابید. در این صورت پاداش خود را با افزایش سرعت در کم کردن وزن، دریافت خواهید کرد.

برای کاهش وزن سریع تر،تحرکت داشته باشید

 • پیاده روی شبانه را فراموش نکنید. علیرغم باور رایج بین مردم، تمرینات ورزشی در هر زمانی برای شما مفید است. اما فعالیت های شبانه به طور خاص برای بدن شما مفید است، زیرا سوخت و ساز بدن بسیاری از افراد در اواخر روز کندتر می شود. سی دقیقه تمرینات ایروبیک (هوازی) قبل از شام، میزان سوخت و ساز بدن شما را افزایش داده و می تواند آن را برای دو یا سه ساعت دیگر، حتی در حالت بی تحرکی، بالا نگه دارد. این یعنی کالری های شامی که مصرف می کنید، شانس کمتری برای اقامت دائم بر روی باسن شما دارند.

 

نوشیدن 8 لیوان آب به طور روزانه یکی از ساده ترین راه ها برای کاهش وزن سریع است

 

 • هر سه وعده غذای روزانه را میل کنید. توجه داشته باشید که کم کردن وعده های غذایی باعث کاهش وزن سریع تر شما نخواهد شد. این روش، نتیجه معکوس دارد و بدن شما عادت می کند که به منظور حفظ انرژی، سرعت متابولیسم را کاهش دهد. به مرور زمان، نتیجه این می شود که پس از خوردن غذا -حتی اگر همان غذای همیشگی را مصرف کنید- بدن شما با سرعت کمتری از کالری به عنوان سوخت استفاده می کند و به طور ناخواسته برای شما، اضافه وزن به همراه خواهد داشت. اگر مشغله زیاد شما در یک روز باعث می شود که فرصت کافی برای نشستن و صرف وعده غذایی خود را نداشته باشید، یک عدد میوه، یک بسته شکلات یا هر ماده انرژی زای دیگری که جلوی گرسنگی شما را می گیرد، همراه خود داشته باشید.
 • بیست دقیقه تمرینات ورزشی به برنامه روزانه خود اضافه کنید. اگر در یک رژیم غذایی به سر می برید، احتمالا چند بار در هفته این کار را انجام می دهید. (اگر اینطور نیست، حتما باید شروع کنید!) چه شما شما ورزش بکنید یا نه، می توانید با برخی کارهای کوچک اضافی در هر روز، یک قدم از تمام کسانی که قصد کاهش وزن دارند، جلوتر باشید. از پله به جای آسانسور استفاده کنید؛ برای رفتن به ایستگاه اتوبوس و قطار، پیاده روی کنید و یا حتی تمام مسیر خود را تا محل کار، پیاده بروید؛ به جای نشستن و به آهستگی قهوه نوشیدن، با بهترین دوست خود به تماشای کالاهای درون ویترین مغازه ها بروید. به گردش بردن سگ، باغبانی و حتی تمیز کردن منزل، همگی میزان کالری مصرفی شما را افزایش می دهد. برای سرعت بخشیدن به کاهش وزن، لازم نیست که حتما به آهستگی بدوید (هر چند که کمک خواهد کرد!). بیست دقیقه ورزش ملایم در روز به این معنی است که شما حدود 700 کالری به طور روزانه می سوزاند.

به مقدار زیاد آب بنوشید!

 • آب، آب، آب. حتما قبلا شما این را شنیده اید و باز هم خواهید شنید. زیرا نوشیدن 8 لیوان آب به طور روزانه یکی از ساده ترین راه ها برای کاهش وزن سریع است. بدن شما به منظور سوخت و ساز موثر چربی ذخیره شده، به آب نیاز دارد. هنگامی که شما در حال کاهش ذخیره بدن خود هستید، به احتمال زیاد سرعت این فرآیند به مرور کم می شود و سوزاندن کالری برای شما سخت تر خواهد شد. نوشیدن هشت لیوان آب در روز (حداقل!)، کار سیستم بدن شما را به سادگی هموار می کند.

کاهش وزن سریع تر و مطمئن تر- امازایران

 • فریب تبلیغات کاذب را نخورید. همیشه تعداد زیادی محصول کاهش وزن وسوسه کننده در بازار وجود دارد که ادعا می کنند ظرف 10 روز می توانند حدود 5 کیلوگرم، وزن شما را کاهش دهند، یا جملات دیگری شبیه به این. ناامیدی می تواند ما را وسوسه کند که هر چیزی را امتحان کنیم، اما من و شما می دانیم که این روش ها جواب نمی دهند. پول خود را دور نریزید، اما مهمتر از آن، به خاطر شکست و جواب نگرفتن از این روش های کاذب، خودتان را درگیر ناراحتی های روحی نکنید و واقع بین باشید. برنامه کاهش وزن خود را با روشی منطقی آغاز کنید، در این صورت علاوه بر اینکه لاغر و خوش اندام تر می شوید، شادتر و سرحال تر نیز خواهید بود.

منبع: goodhousekeeping

تهیه و ترجمه: پاساژ اینترنتی آمازایران

ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیک – طراحی سایت – سئو – مشاوره اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ