اگر شما این مقاله را می خوانید، احتمالا به اهمیت جذب ترافیک طبیعی در حال حاضر پی برده اید. سئو یک صنعتی  است که همیشه در حال تغییر است. یک فهرستی از نکات خوب برای بهینه سازی و سئو،  کلیدی برای نگه داشتن خود  در اوج است. به همین دلیل ما فهرستی از 25 نکته سئو یی ایجاد کرده ایم که شما را با تمام کارهایی که برای بهینه سازی وب سایت خود و جذب ترافیک بیشتر به آن نیاز دارید ، آشنا می کند.

بخش اول : چک لیست سئو درون سایت برای جذب ترافیک

برچسب های عنوان

برچسب های عنوان شاخص اصلی هستند و عنوان هایی که در صفحه مربوطه وجود دارد. موتورهای جستجو از برچسب های عنوان استفاده می کندد برای اینکه بفهمند چه محتوایی دریک صفحه وجود دارد که برای کاربر مفید است. زمانی که موتور جستجو نتایج جستجوهای متعدد را نمایش می دهد، یک عنوان مختصر و توصیفی به کاربر کمک می کند که بفهمد لینک شما بهترین لینک برای کلیک کردن و باعث جذب ترافیک به سایت شما بشود.

 1. برچسب های تکراری

برچسب های عنوان تکراری، موتورهای جستجویی که تلاش می کنند  صفحات مرتبط در سایت شما را تعیین کنند، به اشتباه می اندازند. اگر شما نمی توانید برچسب های عنوان غیر تکراری برای صفحات خاص خود ایجاد کنید، شما باید در نظر بگیرید که آیا محتوا باید در مکان اول وجود داشته باشد یا نه.

 1. گم شدن برچسب های عنوان

از آن جا که کاربران و موتورهای جستجو از برچسب های عنوان استفاده کنند برای اینکه بفهمند چه لینکی درباره آن وجود دارد، برچسب های عنوان گم شده توانایی یک صفحه را برای رتبه بندی محتوا در SERP ها به خطر می اندازد.

 1. برچسب های عنوان طولانی

اگر یک برچسب عنوان بیشتر از 65  کاراکتر باشد، این عنوان موقعی که در صفحه نتایج  جستجو نمایش داده شود، بریده خواهد شد. یک عنوانی که به طور کامل قابل مشاهده است، به کاربر کمک می کند که بداند دقیقا چه لینکی مرتبط است. اگر آن ها نتوانند به سرعت بفهمند که چه لینکی مرتبط است، ممکن است لینک شما را رها کنند.

 1. برچسب های عنوان مختلف

در صورتی که یک صفحه چند تگ عنوان مختلف بازمی گرداند، این مهم است که هردو حداقل به یکدیگر مرتبط باشند یا مشخص کنند که شما مانند موتورهای جستجو می توانید نتایج را به آن ها نشان دهید.

ریدایرکت

تغییر مسیر ، یک  URL را به URL دیگری می فرستد. راه اندازی تغییر مسیر یک راهی است برای اینکه بازدیدکننده های یک صفحه خاص وب را به صورت اتوماتیک، به صفحات مختلف بفرستیم.

با این حال تغییر مسیر زیاد صفحات سایت تان به صفحات دیگر ممکن است باعث شود ، زمانی که خزنده به آن محتواها می آید، موتورهای جستجو کمتر سایت شما را پوشش دهند. لینک های مستقیم باید جایگزین تغییر مسیر شوند جایی که ممکن است به خاطر تغییر مسیر، منابع خزنده ازبین برود. خزنده یک موتور جستجو می تواند به طور موثر سایت شما را پوشش دهد و صفحات سایت شما با احتمال بیشتری ایندکس شوند و باعث جذب ترافیک به سایت شما بشود.

 1. 301 – انتقال دائم

این تغییر مسیر یک کد وضعیت HTTP برای زمانی است که یک صفحه به یک مکان یا URL جدید منتقل شده است. مزیت بزرگ تغییر مسیر 301 این است که همه ارزش یا قدرت تمام لینک های ورودی از URL اول  به URL جدید منتقل می شود. شما ممکن است از تغییر مسیر 301 برای زمانی که یک وب سایت نام دامنه اش را تغییر می دهد، استفاده کنید.

 1. 307 – انتقال به صورت موقت(302)

این تغییر مسیر کمتر شایع است اما انتقال موقت به لینک دیگر را اجازه می دهد. برخلاف 301، در اینجا تمام ارزش یا قدرت لینک، به لینک جدید یا همان URL موقت منتقل نمی شود. یک مورد از تغییر مسیر موقت در طول نگهداری وب سایت / صفحه می باشد.

 1. نام میزبان

بسیاری از سایت ها به کاربران اجازه می دهند که به آن ها از طریق نام میزبان مراجعه کنند.

(http://domain.com and http://www.domain.com)

این برای همه ی نام های میزبان شما مهم است که به همان سایت هدایت شوند. اگر آن ها این کار را انجام ندهند، موتورهای جستجو  ممکن است نام های میزبان شما را برای دوسایت کوچکتر به جای یک سایت بزرگ اشتباه کنند.

 1. قابلیت دسترسی

قابلیت دسترسی  به توانایی دسترسی به مهم ترین صفحات درسایت شما در تعداد کمی از کلیک ها، اشاره می کند. قابلیت دسترسی خوب باعث ایجاد یک تجربه کاربری خوب  و جذب ترافیک می شود. هم چنین به خزنده موتورهای جستجو کمک می کند که به صفحات بیشتری با سرعت بالاتر دست پیدا کند. اگر موتور های جستجو نتوانند دسترسی پیدا کنند،  بنابراین نمی توانند محتوا را بخوانند و صفحات سایت شما نمی توانند برای رتبه بندی ایندکس شوند.

 1. انکرتکست ( Anchor Text )

Anchor Text  یا لنگر متن یک متن قابل کلیک از یک لینک هست که به صفحه دیگری در یک وب سایت هدایت می کند. مانند برچسب های عنوان؛ کاربران و موتورهای جستجو از Anchor Text استفاده می کنند که به آن ها کمک می کند صفحه مقصد را پیدا کنند. این کار برای ایندکس شدن و بیشتر برای کاربری که سایت را مشاهده می کند، موثر است. Anchor Text توصیفی هم چنین به ارتباط لینک ها – که یک فاکتور مهم در رتبه بندی SERP است – کمک می کند.

 1. لینک شکسته

لینک های شکسته لینک هایی هستند که یک خطا را به جای رفتن به صفحه ، فایل یا عکس موردنظر برمی گردانند. آن ها به دلایل مختلف ممکن است اتفاق بیافتند، مثل حذف محتوا یا نقل مکان URL  موردنظر.

لینک های شکسته می توانند تاثیر منفی برروی رتبه  بندی موتور جستجو بگذارند زیرا آن ها خزنده ها را برای ایندکس کردن سایت شما به طور کامل متوقف می کنند. این به معنی پوشش کمتر و رتبه بندی ضعیف تر است. لینک های شکسته  هم چنین تجربه ی بدی برای کاربر ایجاد می کند. اگر یک کاربر با یک لینک خراب مواجه شود، ممکن است او را از بازدید دیگر صفحات سایت شما دلسرد و مانع جذب ترافیک به سایت شما شود.

 1. URL های (آدرس های اینترنتی) طولانی

به طور کلی ، URL های کوتاهتر، بهتر هستند. از آن جا که موتورهای جستجو URL  ها را به عنوان بخشی از نتایج جستجو نمایش می دهند، URL های طولانی ممکن است بریده شوند و از کلیک کردن کاربران و جذب ترافیک جلوگیری کنند. آدرس های کوتاه تر ، برای به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی راحت تر هستند و بیشتر قابل خواندن هستند.  چندین روش  توصیه شده برای ساختار URL ها وجود دارد. این تنها یکی از آن ها بود.

 1. صفحات بن بست

صفحات بن بست هیچ لینک خروجی ندارند. اگر یک کاربر یا خزنده وب یک صفحه بن بست را بازدید کرد، آن ها قادر نیستند به  نقاط دیگر در سایت شما حرکت کنند. صفحات بن بست یک تجربه ضعیف است و تاثیر منفی روی سئو و جذب ترافیک می گذارد.

 1. صفحه مورد نظر یافت نشد

به گونه ای دیگر به عنوان یک کد 404 HTTP  شناخته می شود. “خطاهای صفحه یافت نشد”، موقعی  اتفاق می افتد که یک بازدید کننده تلاش می کند به صفحه ای در سایت  شما که وجود ندارد (یا حذف شده است ) و یا نقل مکان کرده است،  دسترسی پیدا کند. اگر نقل مکان کرده بود، یک تغییر مسیر 301 می تواند راه حل مناسبی باشد.

سفارشی کردن “صفحه موردنظر یافت نشد”، می تواند یک تجربه بهتر برای بازدیدکننده ایجاد کند و به موتور های جستجو بگوید هیچ ترافیکی به صفحه ای که وجود ندارد، نفرستد.

 1. محتوای تکراری

محتوای تکراری به محتوایی که در بیش از یک  URL ظاهر شده است، اشاره می کند. در نتیجه موتور های جستجو مجبور به اولویت بندی  ارتباط و اصالت هر قطعه از محتوا می شود. این اغلب به این معنی است که بخشی از محتوا در  SERP ها رتبه بندی می شود، که ممکن است URL شما را ضعیف نشان دهد. Canonicalization یا تغییر مسیر 301 ، می تواند برای آدرس دهی محتوای تکراری استفاده شود.

 1. متادیسکریپشن ( Meta Description ) تکراری

یک متا دیسکریپشن، توصیفی از متن است که در زیر تگ عنوان در SERP نشان داده می شود. متاهای تکراری برای صفحات مختلف روی سایت شما می تواند مانع جذب ترافیک به سایت شما توسط موتورهای جستجو شود زیرا کاربران قادر نیستند بین بخش های محتوا در سایت شما تمایز قائل شود.

 1. لینک به تعداد زیاد

لینک های خیلی زیاد می توانند بار منفی روی چگونگی ارزیابی کیفیت صفحه ، توسط موتورهای جستجو بگذارد.
Google’s Matt Cutts توصیه می کند که کمتر از 100 لینک در یک صفحه خوب وجود داشته باشد. در اینصورت شما به خاطر تعداد زیاد لینک ها تنبیه نمی شوید. زیرا آن  authority  سایت شما را پایین می آورد. در کوتاه مدت، هرچه لینک های بیشتری داشته باشید، اعتبار (رتبه صفحه) کمتر به هرکدام اختصاص داده می شود.

 1. خطای سرور

 خطاهای سرور نشان می دهد که یک مشکل وجود دارد که  سرور وب شما را از بازگشت به صفحه درخواستی نگه می دارد. کدهای خطای سروری متعددی وجود دارند ، اما رایج ترین آن ها عبارتند از :

خطا 500 – خطا در سرور داخلی

خطا 503 – سرویس در دسترس نیست

خطا 504 – وقفه دروازه

 1. فایل robots.txt

کاربرد فایل Robots.txt محدود کردن دسترسی موتورهای جستجو به تمام یا بخشی ازسایت می‌باشد. آن ها هم  چنین می توانند برای صرفه جویی در پهنای سایت شما استفاده می شود ، که می تواند به افزایش سرعت صفحه و بارگذاری سریع تر کمک کند.

چگونه فایل Robots.txt بسازیم؟

 1. ID های جلسه ( Session ID )

ID های جلسه ، قطعاتی از داده هستند که برای پیگیری فعالیت های بازدیدکننده استفاده می شود. آن ها گاهی اوقات در پایان یک URL گنجانده شده است. متاسفانه ، خزنده های موتور جستجو برای درک این شناسه ها ، به عنوان اینکه آن ها مختصر یا توصیفی از محتوای لینک نشان دهنده نیستند، مشکل دارند. تجزیه ی URL هایی که شامل Session ID یا پارامتر های دیگرهستند که پهنای باند خزنده ی غیرضروری را مصرف می کنند نتیجه ممکن است باعث شوند صفحات کمتری از سایت شما ایندکس شوند و جذب ترافیک کمتری صورت گیرد.

 1. لینک های در سایت ( On-site Links )

لینک های در سایت که لینک های داخلی شناخته می شوند، راهی هستند که صفحات در سایت شما را به صفحات دیگری در همان سایت هدایت می کنند. لینک های محلی به بازدیدکننده های شما کمک می کنند در محتوای شما حرکت کنند . آن ها هم چنین بلوک های ساختمانی برا ساختار سایت شما حساب می شوند. در نهایت، لینک های داخلی ،  به توزیع اعتبار صفحه در سراسر سایت شما کمک می کند. لینک های داخلی خوب، به معنی افزایش و کیفیت بیشتر تعامل با بازدیدکننده و باعث افزایش جذب ترافیک هستند. آن ها هم چنین به خزنده ها برای حرکت و ایندکس شدن سایت شما برای رتبه بندی بهتر، کمک می کنند.

 1. تعداد کلمات کم

میزان متن در سایت شما به خرنده ها نشان می دهد عمق و کیفیت محتوایی که شما برای کاربران فراهم می کنید. صفحات با تعداد کلمات کم ممکن است در SERP ضعیف قرار بگیرند. (به روزرسانی الگورتیم پاندا گوگل) زیرا خزنده ها نمی توانند درصد زنده بودن محتوا را مشخص کنند. تعداد کلمات شما در یک صفحه متفاوت خواهد بود. اما تا زمانی که محتوای شما مرتبط است و هدفش یک کلمه یا کلمات کلیدی خاص برای آدرس دهی نیاز مشتری است، بزرگ است.

 1. توصیف عکس

توصیف عکس برای کمک به موتورهای جستجو برای ایندکس کردن محتوای غیرمتنی سایت شماست. ترکیب کلمات کلیدی مناسب با توصیفات عکس  یا عنوان های شما اجازه خواهد داد این تصاویر در نتایج موتور های جستجو نشان داده شود و به صورت بالقوه باعث جذب ترافیک به سایت شما می شود. توصیفات تصویر هم چنین از مرورگر های متنی ،  خوانند گان صفحه نمایش و دیگر تکنولوژی های کمکی برای بینایی ، بهره مند می شوند.

بخش دوم : چک لیست عملکرد

 1. تحلیل سرعت سایت

اینکه چگونه صفحات وب خود را به سرعت بارگذاری کنید، تاثیر فوق العاده ای دارند در تجربه کاربری ، نرخ تبدیل و تعداد صفحاتی که توسط موتورهای جستجو می توانند ایندکس شوند. خزنده ها یک بودجه خزیدن خاصی تعیین می کنند و صفحات طولانی تر شما ممکن است باعث شوند تعداد صفحات کمتری برای بارگذاری ایندکس شوند.

بخش سوم : چک لیست امنیتی

 1. فرم های ناامن

وقتی فرم ها از طریق اتصال ناامن (https) دسترسی پیدا نمی کنند، آن می تواند امنیت بازدیدکننده های اطلاعات که در فرم های سایت شما سابمیت می کنند، به خطر بیاندازد. فرم های امنیتی از ایمیل ها و پسورد ها حفاظت می کنند و بیشتر جلو افراد خرابکار را می گیرد.

بخش چهارم: چک لیست اعتبار

 1. لینک ها از سایت های عالی

شهرت سایت شما و جایگذاری موتورجستجو می تواند توسط تعدادی سایت که به آن لینک کرده اند، تحت تاثیر قرار بگیرد. دراین صورت بیشتر سایت هایی که به صفحات شما لینک کرده اند، معتبرتر، قابل اعتماد، و مرتبط با موتورهای جستجویی هستند که سایت شما را تفسیر خواهند کرد.

اگر این سایت هایی که به صفحات شما لینک می کنند، خیلی معتبر باشند، این یک سیگنال قوی برای موتورهای جستجو است که صفحات شما معتبر است.

یک قانون مهم برای استراتژی لینک کردن این است که همیشه کیفیت بر کمیت اولویت دارد. چرا که در پایان، موتور های جستجو ازتعدادی از متغیرها برای تجزیه و تحلیل لینک ها استفاده می کنند:

 • تعداد لینک ها به صفحات شما
 • محبوبیت سایت هایی ک به شما لینک کرده اند
 • مرتبط بودن لینک ها به صفحات شما – آیا Anchor Text شامل عبارات هدف در سایت شما هست؟
 • تاریخ لینک دهی سایت هایی که به شما لینک کرده اند(سایت های اسپم تمایل دارند به یکدیگر لینک کنند)
 • تازگی لینک هایی که به صفحات شما لینک کرده اند
 • اشتراک گذاری اجتماعی – آیا صفحات شما در پلت فرم های شبکه های اجتماعی لینک شده است؟

پاساژ اینترنتی آمازایران | 25 نکته معجزه آسا برای جذب ترافیک

منبع : alexa

تهیه و ترجمه: پاساژ اینترنتی آمازایران

ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیک – طراحی سایت – سئو – مشاوره اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ