سناریو از این قرار است: تبلت جدیدی خریداری کرده یا هدیه گرفته اید و میدانید که از هر مدل و هر برندی که باشد، دستگاهی کاربردی است. آن را روشن و راه اندازی میکنید و به اینترنت متصل میشوید. و شروع به کشف دنیای تبلت خود میکنید. اما تبلت شما توانایی هایی فراتر از آن چه به شکل معمول تصور میکنید دارد.

در حالی که بسیاری از کاربران چیز زیادی از تبلت خود جز انجام امور روزمره نمیخواهند اما نکاتی در مورد تبلت شما وجود دارد که اگر از آنها مطلع باشید میتوانید به شکلی بهینه تر و حرفه ای تر از آن استفاده کنید. اینجا پنج قابلیت در تبلت های اندرویدی و نمونه های iOS فهرست شده است که کار شما با تبلت را حرفه ای تر میکند:

خواندن متن ها را راحت تر کنید

یک تبلت صفحه نمایش بزرگتری را برای انجام امور در مقایسه با گوشی هوشمند در اختیار شما قرار میدهد. اما هنوز ممکن است متون برای برخی از کاربران بسیار کوچک باشند و خواندن آنها به خوبی مقدور نباشد. خوشبختانه راهی برای افزایش اندازه متن در تبلت شما وجود دارد.

در آیپد: به تنظیمات رفته و در بخش General> Accessibility گزینه Bold Text و Larger Text را روشن کنید. میتوانید یکی یا هر دو این گزینه ها را فعال کنید. اما اگر Bold Text را روشن کنید نیاز به راه اندازی مجدد تبلت خود برای اعمال تغییرات دارید.

پنج قابلیت خوب تبلت شما که از آنها ب خبر هستید!

در اندروید: به تنظیمات رفته و در بخش Accessibility زیر قسمت Vision بر روی Font Size ضربه بزنید و مقدار آن را به Large تغییر دهید. برخی از تبلت ها از گزینه Huge نیز برای بزرگتر کردن متن برخوردار هستند که البته این اندازه برای متن ها بسیار بزرگ است.

عکس گرفتن از صفحه نمایش یا Screenshot

آیا تا به حال موردی پیش آمده است که لازم باشد عکسی از روی صفحه نمایش تبلت خود گرفته و برای یکی از دوستان ارسال کنید؟ – رکوردهای شما در بازی هایی نظیر کندی کرش شاید یک نمونه باشد! – با استفاده از دکمه های تبلت خود میتوانید به سادگی یک Screenshot از صفحه نمایش خود بگیرید.

در آیپد: دکمه Sleep/Wake – همان دکمه پاور – را فشار داده و نگه دارید و سپس دکمه Home را بزنید تا از صفحه نمایش خود عکاسی کنید. در این صورت صدای شاتر را میشنوید و تصویر در قسمت Camera Roll یا Saved Photos ذخیره میشود.

در اندروید: همزمان دکمه های پاور و صدای کم را فشار دهید. صدای شاتر را میشنوید و تصویر در پوشه Captured Images در Gallery ذخیره میشود.

پنج قابلیت خوب تبلت شما که از آنها ب خبر هستید!

استفاده از یک صفحه کلید خارجی

صفحه نمایش لمسی برای وب گردی و بازی و مانند آن بسیار مناسب است اما برای تایپ کردن در نرم افزاری مثل Word بسیار کند و پر زحمت هستند. خوشبختانه تبلت شما قادر به اتصال به یک صفحه کلید ثانویه است. در حال حاضر تعداد بسیار زیادی صفحه کلید ها بلوتوث یا وایرلس در بازار وجود دارد که به بسیاری از تبلت ها متصل میشوند. برخی از آنها صفحه کلید های Full-Size هستند و برخی دیگر در قالب کیس و قاب های تبلت برای سهولت در حمل و نقل ارائه میشوند. از همین روی است که برخی معتقدند که تبلت میتواند به سادگی جایگزین لپتاپ شود!

پنج قابلیت خوب تبلت شما که از آنها ب خبر هستید!

خواندن متون توسط تبلت با صدای بلند

البته این قابلیت هنوز برای زبان فارسی وجود ندارد زیرا موتور تبدیل متن به گفتار برای زبان فارسی تولید نشده است. اما تبلت شما هم در اندروید و هم در iOS میتواند تمامی متون موجود بر روی صفحه نمایش و حتی متن پیام های ارسال شده برای شما به زبان انگلیسی یا زبان های دیگر از جمله اسپانیولی، آلمانی و فرانسه را بخواند.

در آیپد: به تنظیمات رفته و در بخش General>Accessibility گزینه VoiceOver را فعال کنید. این گزینه در اختیار شما قرار میگیرد که کمی با VoiceOver تمرین هم بکنید و برخی تنظیمات مربوط به آن را پیکر بندی نمایید که اگر مایل نیستید میتوانید آن را لغو کنید. در این صورت برای مثال قادر خواهید بود تا انگشت خود را پیرامون محیطی در صفحه Home بچرخانید تا آنچه در آن قسمت وجود دارد را به شکل صوتی بشنوید. فقط به خاطر داشته باشید که در حالت VoiceOver برای اجرای اپلیکیشن ها لازم است دو بار بر روی آنها ضربه بزنید. یکبار ضربه زدن تنها اطلاعات اپلیکیشن را برای شما میخواند. همچنین VoiceOver جهت یابی در نقشه را نیز برای شما میخواند و به شما میگوید که چه تعداد سوژه در عکسی که شما قرار است بگیرید حضور دارند. همچنین متن صفحات وب و پیام ها را نیز برای شما میخواند.

در اندروید: به تنظیمات رفته و در قسمت Accessibility بر روی TalkBack ضربه بزنید و گزینه Text-toSpeech را انتخاب کنید. میتوانید موتور تشخیص گفتار و متن را بر اساس زبان مورد نظر انتخاب کنید و سرعت خواندن را نیز تنظیم کنید. برای غیر فعال کردن این گزینه البته نیازی به مراجعه مجدد به تنظیمات ندارید، کافی است دکمه پاور را فشار داده و نگه دارید تا لرزشی را در تبلت خود احساس کنید. همچنین در تنظیمات میتوانید گزینه Hands-free را نیز فعال کنید که در این صورت تبلت شما را از اطلاعات مخاطبی که در حال تماس است یا اطلاعات پیامی که بدست شما رسیده مطلع میکند. TalkBack همچنین قادر به خواندن متون کتاب های الکترونیکی شما نظیر فایل های PDF است.

پنج قابلیت خوب تبلت شما که از آنها ب خبر هستید!

خاموش کردن پخش موسیقی به شکل خودکار

اگر عادت به آن دارید که تا زمانی که به خواب عمیق فرو روید موسیقی گوش کنید، لازم است تا مطمئن شوید تبلت شما تمام طول شب را مشغول پخش موسیقی نباشد مخصوصا اگر به شارژ تبلت خود برای روز بعد علاقه مند هستید! خوشبختانه برای این کار هم راه حلی وجود دارد.

در آیپد: نرم افزار Clock را باز کنید و بر روی Timer ضربه بزنید. سپس When Timer Ends را انتخاب کنید و در آنجا به سمت پایین صفحه Scroll کنید و گزینه Stop Playing را انتخاب نمایید. سپس کافی است که مدت زمان پخش موسیقی خود را انتخاب کرده و در تایمر وارد کنید.

پنج قابلیت خوب تبلت شما که از آنها ب خبر هستید!

در اندروید: بسته به نوع Player که از آن استفاده میکنید ممکن است این گزینه در گوشی شما وجود داشته باشد یا نه. برای مثال نرم افزار پیش فرض سامسونگ برای پخش موسیقی این گزینه را در تنظیمات خود و با عنوان Music auto off دارد در حالی که اپلیکیشن Google Music از این گزینه محروم است. اما با استفاده از اپلیکیشن ها جانبی نظیر Sleep Timer یا Music Off که حتی با توجه به حرکت بدن شما هنگام خواب میتواند تصمیمی به توقف موسیقی بگیرد، این امر برای شما مقدور میشود. فقط حواس خود را جمع کنید که اگر به خواب رفتید، گوشی شما زیر بدنتان جا نماند که در غیر این صورت گرمای بیش از حد حداقل به باتری آن آسیب خواهد رساند!

منبع:تابناک