اگر شما نیز از آن دست افرادی هستید که در زمینه طراحی سایت فعالیت دارید حتما با عباراتی همچون “سیستم مدیریت محتوا” ، “سامانه مدیریت محتوا” و “سایت ساز” آشنا هستید.

تا به امروز نیز گسترش وب با همین سیستم های مدیریت محتوا صورت گرفته است. سیستم های مدیریت محتوا بسیار مهم هستند و در این مطلب همه چیز درباره cms (سیستم مدیریت محتوا) را برای شما آورده ایم. با آمازایران همراه باشید.

مفهوم اصلی سی ام اس (cms) چیست؟

Cms  برگرفته از عبارت content management system است. درواقع cms یک نرم افزار است که به وسیله آن می توانید وب سایت خودتان را مدیریت کنید. هر وبسایت از پایگاه داده تشکیل شده است و اطلاعات آن سایت در بانک اطلاعاتی مربوط به خودش ذخیره می شود. کار cms  این است که از انجایی که به بانک های اطلاعاتی وب سایت ها متصل می باشد اطلاعات مربوط به هر سایتی را با توجه به خواست کاربر نمایش بدهد. اگر شما حتی از وب سایت و طراحی سایت اطلاع چندانی نداشته باشید، به راحتی با استفاده از cms می‌توانید یک سایت را مدیریت کنید.

منظور از مدیریت سایت اضافه و حذف کردن مطالب ، عکس ها و درمجموع ویرایش محتویات سایت است. امروزه با وجود  Cms ها کار برنامه نویسان نیز راحت تر شده است و دیگر لزومی ندارد که یک برنامه نویس یک سیستم را از ابتدا پیاده سازی کند و فقط باید با توجه به آنچه که مشتری نیاز دارد یک cms  خوب را انتخاب نموده و از امکانات آن برای پیاده سازی سایت استفاده کند. نیاز به کد زدن بسیار اندک شده است و اغلب کدها آماده است. به راحتی امکان قرار دادن عکس و مطلب فراهم شده است و کاربر به صورت دیداری (visual) اغلب کارها را می تواند برای طراحی سایت انجام دهد و نیازی نیست برای انجام هر کار چندین خط کد بنویسد.

Cms  به دو جزء تقسیم بندی می شود که یکی بخش front و دیگری بخش admin نام دارد.

Front به چیزی می گویند که کاربران در سایت مشاهده می کنند، مانند همین مطلبی که در حال خواندن آن هستید ولی admin بخشی است که فقط مدیران به آن دسترسی دارند و کاربران عادی نمی‌توانند به این بخش وارد شوند و چیزی از آن را ببینند. مدیران وب سایت با وارد نمودن user و password مربوط به سایت به بخش admin وارد می‌شوند و کارهای مدیریتی و تنظیمات سایت را انجام می‌دهند.

توجه داشته باشید که بسته به نوع cms دسترسی های متفاوتی وجود دارد، به این صورت که مثلا ممکن است فردی با سطح دسترسی مدیریت باشد و دیگری فقط با سطح دسترسی نویسنده.

در مجموع سطوح دسترسی عبارتند از : مدیر سایت – نویسنده – ویراستار – بازدید کننده – کاربر عادی و …

 

معرفی انواع cms

برای سیستم مدیریت محتوا انواع مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال برای هر کاری می توان از یک سیستم مدیریت محتوا استفاده کرد، مثل مدیریت پاسخگویی به مشتریان، مدیریت مدیا مانند عکس و فیلم، مدیریت وبلاگ و … . هر سیستم مدیریت محتوا دارای license منحصر به فردی می باشد که در فارسی به آن مجوز می‌گویند. مجوزها عبارتند از : (تجاری – رایگان – متن باز).

برای استفاده از license تجاری باید به شرکت تولید کننده هزینه پرداخت نمایید.

برای استفاده از license رایگان (free) نیازی به پرداخت هزینه نیست و برای عموم آزاد می‌باشد. البته سورس کد این گونه cms ها رمزنگاری شده است و امکان تغییر آن وجود ندارد و اگر بخواهید تغییری در کدها ایجاد کنید باید سورس کد را خریداری نمایید.

دسته سوم که مجوز یا همان license متن باز می باشد به این صورت است که رایگان می باشد و اینگونه cms به همراه سورس کد ارائه می‌گردد و اگر بخواهید می‌توانید سورس کد ها را تغییر دهید. Cms هایی همچون جوملا (joomla)، وردپرس (wordpress)، دروپال (drupal) و پی اچ پی نیوک  (php nuke) از جمله سیستم های مدیریت محتوای متن باز (open source) هستند که در این زمینه بسیار موفق بوده اند.

علاوه برا اینکه کار کردن با cms ها بسیار راحت است و از خیلی جهات کار را برای ما ساده تر کرده اند همچنین شما می‌توانید متناسب با نیازتان cms را انتخاب کنید و هر از چند گاهی این سیستم‌های مدیریت محتوا به روزرسانی می‌شوند و امکان ارتقای آن‌ها وجود دارد و هزینه به روز رسانی بسیار ناچیز است و حتی گاها رایگان است.

 

منظور از cms اختصاصی چیست؟

با وجود اینکه سیستم های مدیریت محتوای متعددی وجود دارد اما برخی شرکت های بزرگ و ارگان های مهم نیاز دارند که برای کارهایشان کد نویسی های خاصی صورت گیرد. در این شرایط باید از cms  اختصاصی استفاده شود. اینگونه cms  ها به صورت اختصاصی برای یک شرکت یا یک سازمان کدنویسی و ساخته می‌شوند. البته ناگفته نماند که هزینه cms اختصاصی بالا می باشد و از 20 میلیون تا چند میلیارد متغیر است. به عنوان مثال سیستم مدیریت محتوای بانک‌ها و دانشگاه‌ها به صورت اختصاصی هستند و هزینه‌های هنگفتی برای آن‌ها پرداخت شده است.

محاسن و معایب cms  اختصاصی چیست؟

  • ایجاد امکانات جدید که در سیستم‌های دیگر وجود نداند
  • بهینگی استفاده از منابع سیستم
  • بالا بودن سرعت سایت و حذف کدهای غیر ضروری
  • عدم دسترسی افراد دیگر به سیستم شما و امنیت بیشتر چون آگاهی نسبت به سیستم ندارند

  • هزینه ی بالای برنامه نویسی
  • هزینه بالای ارتقا دادن و افزایش امکانات سایت
  • در صورت اینکه برنامه نویس دیگری بخواهد روی سیستم کار کندف این کار بسیار سخت می شود و ممکن است هزینه ی بالاتری را بخواهد

Cms با چه هدفی برای افراد مهم و کاربردی است؟

وقتی تعداد صفحات یک سایت بالا باشد واقعا مدیریت آن مشکل می‌شود. سیستم مدیریت محتوا یک نوع نظم را برای مدیریت سایت ایجاد می‌کند و از پیچیدگی‌های کار می‌کاهد. در حال حاضر بیشتر سایت ها به صورت داینامیک پیاده سازی می‌شوند و اغلب بیش از 4 صفحه دارند. به راحتی می توانید با یک سیستم مدیریت محتوا تنها در چند دقیقه همه صفحات را مدیریت کنید.

تهیه و ترجمه: پاساژ اینترنتی آمازایران

ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیک – طراحی سایت – سئو – مشاوره اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ