همه ما می دانیم که نور خورشید باعث آسیب پوست می شود، اما آیا می دانستید که نور خورشید به موها نیز آسیب می رساند؟ برای مقابله با  آسیب مو در برابر نور خورشید چه باید کرد؟

اگر موهای شما طولانی مدت در معرض نور خورشید قرار گیرد، اشعه های UVA و UVB باعث آسیب پوشش خارجی تارهای مو به نام “کوتیکول” می شود.

خشکی مو، شکنندگی و موخوره از آسیب های نور خورشید بر سلامت موهاست. فرقی نمی کند موهای خود را هایلایت کرده باشید یا رنگ طبیعی خود را داشته باشند، در هر حال نور خورشید باعث آسیب موها می شود. البته هایلایت کردن ها و بیلیچینگ کردن ها با مواد شیمیایی موها را آسیب پذیر تر می کنند.

از طرف دیگر، قرار گرفتن در معرض نور خورشید  باعث می شود موها کمرنگ تر و رنگ آنها محو شود. رنگ موها را رنگدانه ای به نام ملانین تعیین می کند. نور خورشید باعث می شود ملانین مو از بین رود. اما چون موها از سلول های مرده ساخته شده اند، بنابراین نمی توانند ملانین تولید کنند. در نتیجه موها محو و بی رنگ به نظر می آیند. البته جای نگرانی نیست، چرا که موهای جدید به میزان قبل ملانین خواهند داشت و به رنگ قبل خواهند بود.

چرا آفتاب پوست را تیره تر می کند اما مو را روشن تر می کند؟

اما برای رفع اثرات نور خورشید بر موها چه باید کرد؟

راهکارهای مقابله با آسیب مو در برابر خورشید

  • در ساعات اوج اشعه آفتاب یعنی از ساعت 10 صبح تا 3 بعد از ظهر، در معرض نور خورشید نباشید.
  • اگر قرار است چندین ساعت در برابر نورخورشید باشید، از یک کلاه با لبه های پهن استفاده کنید.
  • پس از آبکشی موها، از نرم کننده های leave-in  بر روی موها استفاده کنید. این کاندیشنرها پس از استفاده نیاز به آبکشی ندارند و روی سر باقی می مانند.

منبع: livestrong ، health.clevelandclinic

تهیه و ترجمه: پاساژ اینترنتی آمازایران

ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیک – طراحی سایتسئو – مشاوره اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ