آکنه از تجمع بیش از حد چربی، منافذ مسدود، التهاب ها و باکتری ها رخ می دهد. محصولات زیادی برای درمان جوش در دسترس هستند، اما معمولاً قیمت این محصولات چندان مناسب نیست و یا شاید هم دوست داشته باشید که از محصولات طبیعی برای درمان جوش و آکنه استفاده کنید. آبلیمو، محصولی کاملاً طبیعی و در عین حال، ارزان برای از بین بردن جوش می باشد. لیمو یک آنتی باکتری طبیعی است که به عنوان یک لایه بردار، عمل کرده و به  حذف سلولهای مرده پوست و جلوگیری از مسدود شدن منافذ کمک می کند.

البته این را هم به خاطر داشته باشید که آبلیمو، جایگزینی برای درمان پزشکی نیست. بهتر است برای پیشگیری از مشکلات بالقوه و یا در صورت بدتر شدن اوضاع، با پزشک خود مشورت کنید.

نحوه استفاده از آبلیمو برای درمان جوش

شستن با آبلیمو

گام اول

پوست خود را با صابون ملایم و آب، تمیز کنید. مقدار کمی از صابون روی یک لیف حمام گذاشته و به آرامی پوست خود را مالش دهید تا چربی ها و چرک ها تمیز شود. پوست را با آب گرم بشویید و با حوله تمیز خشک کنید.
متخصصین پوست توصیه می کنند که یک یا دوبار در روز صورتتان را با آب گرم و  یک پاک کننده ملایم بشویید.

گام دوم

یک لیمو تازه را نصف کرده و آب آن را در ظرفی فشار دهید. می توانید بعد از استفاده، درب ظرف را ببندید و یا آن را با پلاستیکی بپوشانید و برای دفعه های بعدی از ان آستفاده کنید.

درمان جوش صورت با آبلیمو - آمازایران

گام سوم

یک توپ پنبه ای را در آبلیمو فرو برید و آن را فشار دهید تا مایع اضافی ریخته شود. حال پنبه را به طور مستقیم بر منطقه آسیب دیده قرار دهید. مجدداً توپ های پنبه ای را در آب لیمو فرو برده و بر سایر قسمت های آسیب دیده پوست استفاده کنید.

گام چهارم

10 دقیقه صبر کنید تا آبلیمو بر روی پوست خشک شود. اما اگر احساس کردید آبلیمو باعث سوزش شدید و ناراحتی پوست شد، سریعاً آن را با آب سرد بشویید.

گام پنجم

پوست را با آب سرد بشویید تا آبلیموی باقی مانده از پوست پاک شود و سپس پوست را با حوله خشک کنید.

گام ششم

برای کاهش و یا از بین بردن آکنه، روزی دوبار اینکار را انجام دهید.

درمان جوش با آبلیمو و گلاب

گام اول

با استفاده از یک لیف حمام و آب و صابون ملایم، پوست را تمیز کنید. سپس آن را با آب بشویید و با حوله ای تمیز خشک کنید.

گام دوم

سهم مساوی از آبلیمو و گلاب را در ظرفی ترکیب کنید. گلاب دارای خواص ضد باکتریایی طبیعی است و به عنوان تونر پوست عمل می کند. همچنین گلاب به کاهش  ماهیت اسیدی آب لیمو نیز کمک می کند.

درمان جوش صورت با آبلیمو و گلاب - آمازایران

گام سوم

یک توپ پنبه ای را در مخلوط فرو برده و  مایع اضافی را فشار دهید. سپس از آن به طور مستقیم بر پوست استفاده کنید.

گام چهارم

اجازه دهید تا مایع 15 تا 30 دقیقه روی پوست بماند. سپس آن را با آب سرد بشویید و با حوله ای تمیز خشک کنید.

گام پنجم

از این مخلوط دوبار در روز استفاده کنید.

نکته

قبل از استفاده از آبلیمو، بر ناحیه کوچکی از پوست آن را تست کنید. اگر سوزش ناراحت کننده و قرمزی و التهاب ایجاد شد، آبلیمو را با آب رقیق کنید.

منبع: livestrong

تهیه و ترجمه: پاساژ اینترنتی آمازایران

ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیک – طراحی سایت – سئو – مشاوره اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ