درباره سئو کلاه سیاه چه می‌دانید؟ پیش از شروع باید بدانید که به طور کلی سئو (SEO) دو شیوه دارد. این دو شیوه عبارتند از :سئو کلاه سیاه  (Black Hat  SEO) و سئو کلاه سفید (White Hat SEO). ما در این مطلب فقط به سئو کلاه سیاه می‌پردازیم:

روش سئو کلاه سیاه باعث انتقال به لیست سیاه و جریمه شدن سایت می‌شود و آن سایت به عنوان متقلب محسوب شده و اعتبارش در مقابل موتور جستجوگر از بین می‌رود. هر چه فریبکاری بیشتر باشد، جریمه نیز بیشترمی‌شود. روش‌های زیادی برای سئو کلاه سیاه وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

روش های سئو کلاه سیاه

به عنوان مثال یکی از روش‌هایی که در سئو کلاه سیاه از آن استفاده می‌شود، اضافه کردن بیش از اندازه کلمات کلیدی به سایت است. شاید سایت پیشرفت کند و آمار بازدید زیاد شود ولی این پیشرفت به دوام چندانی نمی‌آورد و دائمی نمی‌شود. تنها برای مدتی محدود سایت شما پیشرفت کرده و پس از آن دچار افت می‌شود. در ادامه به معرفی و بررسی برخی از تکنیک‌های مهم و رایج  سئو کلاه سیاه می‌پردازیم که در بهینه سازی سایت از این روش‌ها اجتناب شود.

سئو کلاه سیاه و مزارع لینک (link farm)  

یکی از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه مزارع لینک است که در آن مجموعه از لینک‌های سازماندهی شده وجود دارند. سئو کاران کلاه سیاه از این مجموعه ساختارهای لینکی برای ارتقای اعتبار و رتبه سایت بهره می‌جویند. این لینک دهی شکل شبکه‌ای به خود گرفته و به راحتی برای خزنده‌ های موتورهای جستجو قابل تشخیص است و به محض روبرو شدن با این مورد، سایت مورد نظر را جریمه می‌نمایند.

Cloaking در سئو کلاه سیاه

یک تکنیک دیگر از سئو کلاه سیاه cloaking است. این روش به این صورت است که در آن صفحات وب سایت‌ها بیش از اندازه بهینه سازی شده و همچنین خزنده‌های موتورهای جستجو با استفاده از این روش توسط ربات‌هایی که خود را به جای انسان جا زده‌اند فریب داده می‌شوند. بعد از گذشت مدت کوتاهی این رفتار ربات‌ها نیز که بر اساس الگوریتم می‌باشد شناسایی شده و سایت جریمه می‌شود.

صفحات Doorway در سئو کلاه سیاه

این تکنیک نیز مانند Cloaking است که هدف آن گول زدن موتورهای جستجو می‌باشد. تفاوت آنجاست که در این روش از صفحات و موضوعات نامربوط به سایت مور نظر،  صفحات داخلی آن لینک داده می‌شود، روش دیگری که سئو کلاه سیاه در صفحات Doorway  بکار می‌برند، استفاده از کلمات کلیدی پر بازدید و نامربوط به سایت و صفحات داخلی آن است.

این کلمات کلیدی بازدید کننده را وارد سایت کرده و بازدید سایت را بالا می‌برند و در مدت زمان کوتاهی باعث بالا آمدن سایت در نتایج جستجو می‌شود. ولی بازدید کنندگانی که از این طریق وارد سایت می‌شوند به محض نامربوط دیدن سایت به سرعت از آن خارج می‌شوند. فراموش نکنید که تمامی این فعل و انفعالات زیر نظر موتورهای جستجو می‌باشد و این حالت پیش آمده باعث افزایش نرخ Bounce Rate و کسب نمره منفی برای سایت می‌باشد. موتورهای جستجو روز به روز هوشمند تر شده و در کمترین زمان این گونه سایت ها را نیز شناسایی کرده و آن‌ها را جریمه می‌کنند.

تعریف سئوی کلاه سیاه : سئوی بلک هت انجام اعمالی است که با آن‌ها رتبه سایت را در موتورهای جستجو از طریق نقض کردن قوانین بالا می‌برند. کلمه بلک هت (کلاه سیاه) از یک فیلم غربی گرفته شده است که در آن “افراد خوب” که کلاه سفید بر سر داشتند را از “افراد بد” جدا می‌کردند. اخیرا از این اصطلاح برای هکرهای کامپیوتر، تولیدکنندگان ویروس و افرادی که کارهای غیراخلاقی کامپیوتری انجام می‌دهند نیز استفاده می‌شود. سوالاتی که ممکن است درباره سئوی کلاه سیاه برای شما پیش بیاید به شرح زیر است:

. سئوی کلاه سیاهدقیقا چیست
. سئوی کلاه سیاه چه فن و روش‌هایی دارد  فن و روشهای
چگونه اقدام به ریپورت سئوی کلاه سیاه  کنیم
چگونه سئوی کلاه سیاه  بر سایت شما تاثیر می‌گذارد
بدون آنکه کاری غیراخلاقی انجام دهیم و تجارت بلند مدت خود را به خطر نیندازیم چگونه می‌توانیم به نتایج سئوی بلک هت دسترسی یابیم.

اجرای تاکتیک‌ها و استراتژی‌های بلک هت می تواند سایت شما را از موتورهای جستجو ممنوع سازد و شما را از منبع شماره یک ترافیک اینترنت بودن محروم سازد. از طرفی دیگر برخی از تاکتیکهای بلک هت می تواند به طور قابل ملاحظه ای مفید باشد. داشتن درک درستی از سئوی بلک هت و عواقب آن بسیار ضروری است.

سئوی کلاه سیاه چیست؟

در کل سئو کلاه سیاه و اصطلاح کلاه سیاه در سئو سایت به تکنیک‌های و روش‌هایی گفته می شود که در آن از روش‌های غیر معمول‌، غیر استاندارد و بعضا ممنوعه برای بهینه سازی و افزایش رتبه سایت استفاده می‌شود. از آنجایی که الگوریتم‌های موتورهای جستجو همیشه در حال تغییر بوده و اولویت بندی آن‌ها برای رتبه بندی سایت‌ها تغییر می‌کند، به سختی می‌توان تعریف دقیقی از سئو کلاه سیاه ارائه کرد. ولی بدانید که در مجموع سئو کلاه سیاه  استفاده از روش‌های فیک و غیر اصولی سئو و بهینه سازی سایت برای گمراه کردن موتورهای جستجو و کسب نتایج رتبه بندی سایت می باشد.

سئوی کلاه سیاه معمولا به عنوان یک کاربرد ناپسند است که سبب افزایش رتبه یک سایت در نتایج موتور جستجوی گوگل می‌شود. این روش‌ها برخلاف قوانین موتور جستجو هستند و ممکن است سایت شما را از موتور جستجو و سایت‌های وابسته به آن محروم نماید. افراد متخصص  در سئوی بلک هت  یک لیست از روش‌ها و استراتژی‌های آن در Google Webmaster’s Guidelines و Bing’s Webmaster Guidelines تهیه نموده اند. ” آیا کاری که من انجام می‌دهم به ارزش کاربری اضافه می‌نماید و یا فقط برای دیده شدن سایت من در موتورهای جستجو است؟” این سوالی است که هنگام امتحان کردن روش سئوی بلک هت در راهنمایی‌های موتور وب مستر بررسی می‌گردد. اگر در بررسی معلوم شد که هیچ ارزشی به کاربر اضافه نشود اما رتبه سایت شما بهتر شود، مطمئنا انتخاب شما بلک هت است.

تاکتیک‌های سئوی کلاه سیاه

• کنترل خودکار محتوا
• مخفی سازی لینک‌ها و متن
• کارهای مرتبط با کلمات کلیدی
• گزارش دادن تخلف یک رقیب
• صفحات دوروی (Doorway)
• پنهان سازی محتوا یا URL
• دایرکت مجدد بازدیدکننده به Url کاملا متفاوت با موضوع

تکنیک‌های سئوی کلاه سیاه

• دستکاری لینک- خرید لینک، مجلات تبلیغاتی، و لینک‌های افزایش دهنده رنک سایت
• اسپینینگ مقالات
• لینک فارم- link farm- مجموعه ای از وب سایت‌ها که هر سایتی را در پیوندهای خود لینک می‌کنند
• چرخه لینک‌ها یا لینک ویل ( استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی و لینک کردن در چندین شبکه اجتماعی)
• شبکه‌های لینک
• اسپم ریچ اسنیپت (Rich Snippet)
• پرسشنامه‌های خودکار
• ساختن صفحات یا دامین‌هایی با استفاده از مطالب در چندین وبلاگ
• صفحاتی با رفتارهای مشکوک مانند فیشینگ، ویروس‌ها و تروجان‌ها

چگونه سئوی کلاه سیاه را گزارش کنیم؟

دو دلیل برای ریپورت کردن سئوی بلک هت وجود دارد؛ یا سایت شما مورد حملات مشکوک ویروس، هک و لینک‌های منفی اسپم قرار گرفته باشد و یا پیامدهای وب اسپمی را روی کلمه کلیدی رقابتی سایتتان مشاهده کنید. برای مورد دوم که گفتیم، شما می‌توانید از طریق ابزارهای وب مستر گوگل، گزارش اسپم وبسایت را پر نمایید. لطفا از این ابزار با احتیاط استفاده کنید. اسپم به معنی تمامی نتایج جستجوی بالای سایت من نیست!
زمانی که وب سایت شما مورد حمله و هدف کمپین سئوی لینک‌های اسپمی قرار گرفت لطفا با وب مسترهایی که این لینک‌ها را در وبسایت شما گذاشته اند تماس بگیرید و درخواست برداشتن آن‌ها را نمایید و لطفا پس از آن از Disavow Links در ابزارهای وب مستر گوگل استفاده کنید.

چرا روش‌های بلک هت مهم‌ هستند؟

تاکتیک‌های بلک هت می تواند وبسایت شما را از موتورهای جستجو محروم سازد. شاید از این طریق ترافیک وبسایتتان را برای مدتی کوتاه بالا ببرید اما آن موفقیت دائمی نخواهد بود. با وجود صدها میلیون جستجو در هر روز آیا واقعا می توانید با حذف شدن دامینتان از گوگل -De-indexed- کنار بیایید؟ آیا تکنیکهای بلک هت برای شما مناسب هستند؟ بستگی دارد به پاسخ شما به این سوال دارد:

آیا قصد دارید تجارتی بلند مدت داشته باشید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، بهتر است از بلک هت اجتناب کنید و به جای آن به دنبال روشهای دیگری برای بهبود رنک گوگل خود باشید. به جای استفاده از روش‌های اتوماتیک سازی که برای موتورهای جستجو، کاربرها و یا هر دوی آنها حقه محسوب می شود، چرا از نرم افزارهای مورد تایید گوگل استفاده نکنیم تا رنک بالاتری داشته باشیم؟

شرکت wordstream “نرم افزار اتوماتیک سازی وایت هت” را به شما پیشنهاد می‌کند که اتوماتیک سازی امنی دارد اما عملکردهای کاربردی دارد. این نرم افزار با افزایش امتیاز کیفیت و کلمات کلیدی مرتبط با محتوا از طریق ابزار Keyword Discovery به بهبود بازاریابی جستجو کمک می‎کند. کمپانی Wordstream با بهینه سازی موتور جستجو از طریق مختلفی همکاری می کند:

• پیشنهاد اتوماتیک کلمات کلیدی مرتبط: با استفاده از جاوااسکریپت در سایتتان، کلمات کلیدی جدیدی که افراد در سایت شما جستجو می کنند به طور خودکار وارد دیتابیس کلمات کلیدی سایت شما می شوند و لیست جدیدی از کلمات کلیدی مرتبط با محتوا برای شما فراهم می سازد. فواید استفاده از ابزار کلمات کلیدی سئو نه تنها در یافتن کلمات کلیدی صحیح به شما کمک می کند بلکه محتوای سایت شما را نیز معتبر می سازد.

• اولویت بندی جریان کار سئو: Wordstreamبا آنالیز کلمات کلیدی شما و یا دسته ای از کلمات کلیدی پربازدید پیشنهاد می کند که چه جایی باید تغییرات ایجاد شود تا کارآمدتر باشند.

• ساختار اطلاعاتی سازگار با جستجو: Wordstream با طبقه بندی موضوعی کلمات کلیدی شما به شکل درختچه ای که در تصویر زیر می بینید، کار شما را راحتتر می سازد.

این کمپانی علاوه بر بهبود نتایج جستجو می تواند PPC سایت (میزان سود به ازای هر کلیک) و بازاریابی وابسته به آن را افزایش و هزینه های اضافی را کاهش دهد.

چرا سئو کلاه سیاه بد است؟

از آنجایی که موتور‌های جستجو به صورت مداوم الگوریتم های خود را بروز رسانی نموده و تغییر می‌دهند، روش‌های فیک و تقلبی شاید در مدت زمان کوتاهی نتایج خوبی برای رتبه بندی سایت به ارمغان بیاورند. ولی موتورهای جستجو با فهمیدن و تشخیص سئو کلاه سیاه سایت را تنبیه کرده و امکان دارد به صورت کامل از نتایج جستجو حذف شود، که در اصطلاح به این امر پنالتی شدن سایت گفته می‌شود.

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که به دفعات زیاد این نوع سایت‌ها را در زمینه‌های مختلف و در رتبه های نخست نتایج جستجو دیده‌اید ولی چرا گوگل و سایر موتورهای جستجو کاری با این سایت ها ندارند؟ جواب در مثبت نگری گوگل است. این موتور جستجو با این دید به قضیه نگاه می‌کند که شاید این سایت ها به اشتباه از این روش‌ها استفاده کرده‌اند و به آن‌ها فرصت جبران اشتباه را می‌دهد و اگر در مدت زمان کوتاه تعیین شده سایت استراتژی خود را تغییر ندهد آن را جریمه کرده و ممکن است سایت پنالتی نیز بشود.

در حالت تغییر استراتژی نیز جایگاه سایت در نتایج جستجو کاهش پیدا خواهد کرد ولی از خطر پنالتی شده به دور می‌ماند. به این صورت نیست که ابتدا سایت با این روش‌های فیک در نتایج جستجو بالا آمده و پس از آن اقدام به تغییر روش به حالت‌های نرمال سئو کنند.

منبع: websearch – سه سئو – فست سئو – اینتن – سئوکار

تهیه و گردآوری: پاساژ اینترنتی آمازایران

ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیک – طراحی سایت – سئو – مشاوره اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ