باورهای مختلفی درباره سفید شدن مو وجود دارد که برخی از آنها صحیح نیست. احتمالاً شما هم شنیده اید که کندن موی سفید باعث می شود موهای سفید بیشتری رشد کنند، و یا این باور که استرس باعث سفید شدن زودهنگام موها می شود. فکر می کنید کدام باورها درست و کدام غلط اند؟ با ما همراه باشید.

سلول های ملانوسیت در فولیکول های مو مسئول تولید ملانونین هستند. حال اگر ملانین تولید نشود، موهای جدید به علت نداشتن رنگدانه، سفید و خاکستری خواهند بود.

موارد مختلفی به عنوان علل سفیدی مو بیان می شوند. اما باید گفت ژن های افراد، مهمترین نقش را در سفیدی موها دارند.

آیا با کندن موی سفید، موهای بیشتری جای آن رشد می کنند؟

در حال حاضر هیچ تحقیقی که موید این مطلب باشد، وجود ندارد.

آیا رشد موهای سفید بیشتر از سایر موهاست؟

در این باره نظرات مختلفی وجود دارد، برخی از پژوهشگران معتقدند که سرعت رشد موهای سفید هم مانند سایر موهاست. اما از سوی دیگر نتایج برخی از تحقیقات نشان می دهد که موهای سفید، رشد بیشتری دارند.

آیا استرس باعث سفید شدن مو می شود؟

باید این مسئله را بپذیریم که افراد زیادی همیشه تحت فشارها و استرس های شدید هستند. اما آنچه نقش تعیین کننده ای در سفیدی موها دارد، همان ژن ها هستند.

آیا کمبود ویتامین B باعث سفیدشدن مو می شود؟

کمبود ویتامین B به ویژه B5 می تواند یکی از عوامل سفیدی زودهنگام موها باشد. در واقع اگر هنوز سنتان کمتر از 35 سال است ولی موهایتان سفید شده اند، ممکن است بر اثر کمبود این ویتامین باشد. بنابراین باید به سراغ مصرف مکمل ها و یا غذاهای سرشار از ویتامین B5  بروید.

آیا سیگار باعث سفید شدن مو می شود؟

البته این مورد هم مانند نقش استرس بر سفیدی موها، تا حد زیادی به ژن ها بستگی دارد. اما به طور کلی نتایج برخی از پژهش ها گویای اثرات منفی سیگار بر سفیدی موهاست.

آیا بودن در معرض آفتاب باعث سفیدی موها می شود؟

البته قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند باعث آسیب مو شود، اما نقشی در سفید شدن موها ندارد. تنها اتفاقی که می افتد موها کمرنگ تر به نظر می رسند. چرا آفتاب پوست را تیره تر می کند اما مو را روشن تر می کند؟

اما خشکی مو، شکنندگی و سستی مو و موخوره از آسیب های نور خورشید بر موها می باشند.

 

همچنین بخوانید:

بهترین رازهای زیبایی و مراقبت از مو

مشکلات مو؛ از ریزش مو تا چربی مو

 

منبع: تبیان

تهیه و فراوری: پاساژ اینترنتی آمازایران

ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیک – طراحی سایتسئو – مشاوره اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ